Bir padişaha yakından bakmak: Günlük yaşam ve yakın çevre özelinde Sultan III. Ahmed'in hayatı
A closer look on the daily life and milieu of an Ottoman Sultan: Ahmed III
- Tez No: 754990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bu tez, 18. yüzyıl başında 27 yılı aşkın saltanat süren Sultan III. Ahmed'in (1703-1730) hayatını, şahsî dünyası, günlük yaşantısı, aile ve siyasî çevresi, yani muhitini öne çıkararak ele almaktadır. Böylelikle ana akım Osmanlı tarih yazıcılığının henüz marjında olan Osmanlı padişahlarının“kişi”eksenli ele alındığı müstakil çalışmalara ait literatüre katkı sağlamak hedeflenmektedir. III. Ahmed'in yaşam tarzı ve muhitinin etraflıca incelenmesi, literatürde saltanatının son 12 yılına denk gelen Nevşehirli Damad İbrahim Paşa sadaretine“Lale Devri”adı altında yüklenen büyük anlamları sorgulamaya da zemin oluşturacaktır. Zira III. Ahmed'in şehzadelik ve saltanat yılları, yani kabaca 17. yüzyılın son ve 18. yüzyılın ilk 30 yılı olmak üzere yarım asrı aşan bir zaman diliminde Osmanlı sarayındaki padişah merkezli günlük hayat ve patronaj ilişkileri konu edilip değişim ve devamlılık trendlerinin peşine düşüldüğünde,“Lale Devri”ne has sayılan birçok hususun hakikaten öyle olup olmadığı kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the life of an Ottoman Sultan, Ahmed III (1703-1730), who reigned more than twenty-seven years at the beginning of the 18th century, with a special focus on his private and daily life, his relations with the members of his family and Ottoman ruling elite as well as his favourites and courtiers. Examining Ahmed III's lifestyle and milieu also facilitates to question the great meanings attributed to the last twelve years of his long reign under the name of so-called“Tulip Age”which is the grand vezirate period of Nevsehirli Damad Ibrahim Pasha. Because the study incorporates the entire reign of Ahmed III and his şehzadelik year, it gives a chance to pursue the sultan-centred daily life and the patronage relations in the Ottoman court roughly for the last thirty years of the 17th century and the first thirty years of the 18th centuries and to reveal the trends of change and continuity. Thus, the mainstream Ottoman historiography in which many issues regarded as unique to the“Tulip Age”might be questioned and whether are really like that or not revealed spontaneously.