Yeni doğan sarılığına yönelik fototerapi tulumu ve klinik karar destek sistemi tasarlanması
Designing the phototherapy bag and clinical decision support system for newborn jaundice
  1. Tez No: 754993
  2. Yazar: YASİN DOĞANŞAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Miadında doğmuş yeni doğan bebeklerin %60'ında, erken doğan bebeklerin ise %80'inde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Sarılık, kanda bilirubin seviyelerinin yükselmesi sonucu oluşur ve yüksek bilirubin bebeğe kalıcı zararlar verebilir. Bebekteki bilirubin seviyesini düşürmenin tek yolu bebeğe Fototerapi tedavisi uygulamaktadır. Fototerapi, bebeğin cildine direkt olarak 425-475 nm dalga boyuna sahip mavi ışık vermektir. Yeni doğanda, sarılık hastalığı, genellikle ilk 10-15 günde, fototerapi ile bilirubin seviyesi düşürülerek iyileşme sağlamaktadır. Fototerapi Tulumu isimli tez çalışmamız, yeni doğan bebeklerde gelişen sarılık hastalığını, daha iyi şartlarda evde tedavi etme imkânı sağlayan, patentlenebilir özellikte bir tıbbi cihazdır. Fototerapi Tulumu, yeni doğan bebeğe göre tasarlanmış kapüşonlu, dışarıdan su geçirmeyen sadece yüzü açık olacak şekilde vücudu tümüyle kaplayan yumuşak bez kumaştan yapılmış tedavi amaçlı giysidir. Tez çalışmamızın amacı, fototerapi alması gereken yeni doğan bebeklerde, fototerapi süresinin uzamasına bağlı hastanede yatış süresinin, evde geçirilmesi ve konforlu fototerapi almasını sağlamaktır. Ailenin tedaviye bağlı hastanede kalma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi hasta ve hasta yakınlarının hastane enfeksiyonları kapmasını engelleyecek ve hastanelerde fototerapi tedevisi iş yükünü azaltacaktır. Bu çalışmada tasarlanan Fototerapi Tulumu sayesinde, hekimin uygun gördüğü tedavi süresinden, terlemeden, üşümeden ve anneden ayrılmadan ev ortamında tedavi alabilecektir. Cihaza yerleştirilen sensörlerle, bebek tedavi alırken anlık olarak ateşi, terleme durumu, nabız, kandaki oksijen miktarı bilgileri alınarak bu veriler ile Klinik Karar Destek (CCDS) sağlanmaktadır. Çalışmamız sayesinde, bebekler dengesiz sıcaklık değişimlerine maruz kalmayacak ve cihaza yerleştirilen sensörlerle, bebeğin ateşi, terlemesi, nabzı ve kandaki oksijen miktarı anlık olarak ölçülecek ve anormal bir durum tespit edilmişse otomatik olarak kapanacak ya da ebeveyne hem sesli hem görüntülü uyarı verecektir. Bebekten alınan verilere göre cihaza eklenen Klinik Karar Destek (CCDS) yazılımı ile bebek tedavi alırken aynı zamanda kullanıcıya uyarıcı bilgiler ve talimatlar da vermektedir. Ayrıca bebekten alınan veriler kaydedilerek bebeğin kalp ritim bozukluğu, hipoksi, solunum rahatsızlıkları ve enfeksiyon hastalıkları gibi doğumsal hastalıklarının olup olmadığı araştırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is seen in 60% of term newborns and 80% of premature babies. The jaundice occurs as a result of the rise of Bililubin levels in the blood and may give high Bililubin baby permanent damage. The only way to lower the level of bilirubin in the baby is treating phototherapy treatment to the baby. Phototherapy is to give the baby's skin directly to the blue light with a wavelength of 425-475 nm. In the newborn, the jaundice disease, usually in the first 10-15 days, the level of bilirubin with phototherapy is reduced by reducing improvement. Our thesis study is a patentable medical device that enables the jaundice disease developing in newborn infants in better conditions at better conditions. The phototherapy bag is the garment designed according to the newborn baby, which is made of soft cloth fabric made from the soft cloth fabric that completely cover the body so that it is only open to the face that does not water from the outside. The aim of our thesis study is to ensure that the hospitalization of hospitalization due to the extension of the phototherapy period, in the newborn babies to take phototherapy, at home, and comfortable phototherapy. The patient will prevent the patient and patient relatives from captaining hospital infections and reduce phototherapy temptation workload in hospitals. Thanks to the phototherapy bag of our thesis, our physician will be able to receive treatment in the house environment without the treatment of the treatment period, without sweating, cold and leaving the mother. With the sensors placed on the device, there is an instantaneous fever, sweating status, pulse, the amount of oxygen in the blood, and clinical decision support (CCDS) is provided by taking the amount of oxygen in the blood. Thanks to our study, babies will not be exposed to unbalanced temperature changes and the sensors placed on the device will be automatically measured in the baby's fire, sweat, pulse and blood oxygen amount to be measured instantly and an abnormal status will be automatically switched off or to the parent will give both voice and video warning. According to the data taken from the baby, the clinical decision support (CCDS) added to the device, while receiving baby therapy, alerting information and instructions in the instructions. In addition, the data received from the baby will be able to investigate whether the baby's heart rhythm disorder, hypoxia, respiratory disorders and interbugs diseases.