Some properties of various dominations in graphs
Graflardaki çeşitli baskınlıkların bazı özellikleri
  1. Tez No: 755000
  2. Yazar: MUSTAFA JASIM MOHAMMED AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA, PROF. DR. AHMED ABED ALİ OMRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Graf teori, tıp, mühendislik, ekonomi, kimya, fizik ve diğerleri gibi tüm bilimler için yeni bir dil olarak kabul edilmektedir. Baskınlık kavramı (baskın küme ve baskınlık sayısı), şu anda graf teorisinde yaşam problemlerinin çoğuna çözüm bulmak için en çok kullanılan kavramlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu kavramın birçok tanımı ortaya çıkmış ve her tanım, problem türünün dayattığı belirli koşullar altında baskınlık sayısını bulmaya çalışan bütünleşik bir çalışma sistemidir. Bu çalışma boyunca, Hn-baskınlığı tartışılmaktadır. Ayrıca, gerçek hayatta uygulamaları olan merdiven grafı, dümen grafı, iribaş grafı, prizma grafı, güneş grafı, halter grafı, lolipop grafı, üçgen yılan ve çift üçgen yılan grafları, yel değirmeni ve Hollanda yel değirmeni grafları ve tırtıl ağacı tanımlanmaktadır. Bu grafların her birisi için Hn-baskınlığı ve ters Hn-baskınlığı belirlenmektedir. Buna ek olarak, adı geçen grafların her birisinin tümleyeni için de Hn-baskınlığı ve ters Hn-baskınlığı belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Graph theory is considered a new language for all sciences such as medicine, engineering, economics, chemistry, physics, and others. The domination notion (the dominating set and the domination number) is currently considered one of the most used concepts in graph theory to find solutions to most of life's problems. Therefore, many definitions of this concept appeared, and each definition is an integrated work system that works to find the number of domination under certain conditions imposed by the type of problem. Throughout this study, the Hn-domination is discussed. Moreover, the following graphs, that have real-life applications, are defined: ladder graph, helm graph, tadpole graph, prism graph, sun graph, barbell graph, lollipop graph, triangular snake and double triangular snake graphs, windmill and Dutch windmill graphs, and caterpillar tree. For each of these graphs, each of the Hn-domination and inverse Hn-domination are determined. Furthermore, for the complements of the aforementioned graphs, each of the Hn-domination and inverse Hn-domination are also determined.