Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin BRICS ve Türkiye üzerinden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of sustainable development goals through BRICS and Turkey
  1. Tez No: 754999
  2. Yazar: EBRU ÜÇYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilir kalkınma kavramının ortaya çıkışı ve belirlenen 17 hedefin BRICS ve Türkiye kapsamında gelişimleri araştırılmaktadır. İnsani gelişmenin odak noktası olan sürdürülebilir kalkınma hedefleri ekonomik, çevresel ve sosyal boyutların hepsinde kalkınmayı hedeflemektedir. 2030 hedefleri, Binyıl Kalkınma Hedeflerinin devamı niteliğinde olup evrensel bir özellik taşıyarak evrensel barışa ve sürdürülebilir çevreye, güvenliğe ve kalkınmaya vurgu yapmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde iktisadi büyüme ve kalkınma çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin ortaya çıkışı ve günümüze kadar olan gelişimleri teorik çerçevede sunulmaktadır. İkinci bölümde BRICS ülkelerinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki gelişimleri ve kurumsal dönüşümleri ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Son olarak üçüncü bölümde ilk iki bölümde bahsedilen teorik çerçeveler ışığında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gelişiminin bir analizi yapılmıştır. Çalışmada, dünya ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturan ve aynı zamanda 2050 yılında en büyük ekonomiye sahip olacağı düşünülen BRICS ülkelerinin ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında iyi bir performans sergilemediği ve hedeflerin başarılması noktasında daha çok mesafelerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada bahsedilen uygulamaların ve politikaların yeterliliğinin kısıtlı olduğu ve gelişime oldukça açık bir yapıya sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of the concept of sustainable development and the development of 17 determined targets within the scope of BRICS and Turkey are investigated. Sustainable development goals, which are the focal point of human development, aim at development in all economic, environmental and social dimensions. In this respect, the progress in achieving the sustainable development goals between 2000 and 2022 is very important for Agenda 2030. In the first part of the study, the emergence of sustainable development goals within the framework of economic growth and development and their developments until today are presented in a theoretical framework. In the second part, the developments and institutional transformations of the BRICS countries on sustainable development are tried to be revealed. Finally, in the third chapter, an analysis of the development of sustainable development goals was made in the light of the theoretical frameworks mentioned in the first two chapters. In the study, it has been concluded that the BRICS and Turkey countries stand behind the target of sustainable development goals and they have more distance to achieve the goals. It has been revealed that the adequacy of the practices and policies mentioned in the study is limited and they have a structure that is quite open to development.