E-cam elyaf takviyeli alüminyum bal peteği sandviç kompozitlerin deniz suyu korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of sea water corrosion behaviors of e-glass fiber reinforced aluminum honeycomb sandwich composites
- Tez No: 755001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan çalışmada, E-Cam/Alüminyum bal peteği kompozit sandviç üç nokta eğme ve Charpy darbe numuneleri 0, 10, 20, 30 ve 40 gün korozyon sürelerinde, deniz suyunda bekletilmiştir. Korozyon sürelerinde deniz suyunda bekletilen numunelerin ağırlıkları tartılarak, absorpsiyon miktarları belirlenmiştir. Korozyon sürelerine göre, kompozit sandviç numunelere üç nokta eğme ve Charpy darbe deneyleri uygulanmıştır. 10 ve 20 gün korozyon sürelerinde, deniz suyu miktarı absorpsiyonunda hızlı bir artış olduğu belirlenmiştir. 40 gün korozyon süresinde deniz suyu çözelti emiliminin azaldığı tespit edilmiştir. Üç nokta eğme ve Charpy darbe deneylerinde, korozyon süresinin artmasıyla birlikte eğme kuvvetlerinde ve darbe enerji absorpsiyonlarında azalmaların olduğu tespit edilmiştir. Korozyon sürelerine göre birbirleri ile karşılaştırıldığında, en fazla kuvvet ve darbe enerjisi absorpsiyon değerlerinde hızlı düşüşlerin 10 ve 20 gün korozyon sürelerinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Hasar davranışlarında ise korozyon süresinin artmasıyla, E-Cam/alüminyum çekirdek ara yüzeyinde delaminasyon hasarlarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, E-Glass/Aluminum honeycomb composite sandwich three-point bending and Charpy impact samples were kept in sea water for 0, 10, 20, 30 and 40 days corrosion times. The weights of the samples, which were kept in corrosion times, were weighed, and the amount of absorbed sea water was determined. Three point bending and Charpy impact tests were applied to the composite sandwich samples according to the corrosion times. It was determined that there was a rapid increase in seawater absorption at the corrosion times of 10 and 20 days. It was determined that the sea water solution absorption decreased during the 40-day corrosion period. In the three-point bending and Charpy impact tests, it was determined that the bending forces and impact energy absorptions decreased with the increase of the corrosion time. When compared with each other according to corrosion times, it was determined that the most rapid decreases in force and impact energy absorption values occurred in 10 and 20 days corrosion times. In the damage behavior, it was determined that with the increase of corrosion time, delamination damage at the E-glass/aluminum core interface increased.