Finansal kiralama işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması: Türkiye'deki düzenlemelerin karşılaştırılması
Accounting and reporting for leasing transactions: Comparasion of legal regulations in Turkey
  1. Tez No: 755011
  2. Yazar: KEVSER TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları varlıkların mülkiyetine sahip olmanın dışında alternatif bir finansman yöntemi olan finansal kiralama, mülkiyetin kiraya verende kaldığı, kullanım hakkına sahip olmanın yanında mülkiyetten kaynaklanan tüm risk ve getirilerin de kiracıya devredildiği bir kiralama yöntemidir. Finansal kiralamanın son dönemlerde uluslararası düzeyde de oldukça yaygınlaşmış olması, kiralamalar ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasını gerektirmiştir. Her ülkenin kendi düzenlemelerinin bulunmasıyla birlikte, uluslararası düzenlemeler yapan kurullar da muhasebe ve raporlama alanında ortak bir dil kullanmak, doğru, güvenilir, karşılaştırılabilir finansal tablolar oluşturmak amacıyla bazı uluslararası standartlar geliştirmişlerdir. Bu standartlar içerisinde kiralama işlemlerine ilişkin de standartlar bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de finansal kiralamaya ilişkin yer alan vergisel düzenlemeler ile Türkiye'de uygulanan TFRS 16, BOBİ FRS 15, FFMS 32 standartları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar örnek bir finansal kiralama sözleşmesi üzerinden ortaya konulmak istenmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'de uygulanmakta olan düzenlemeler konusunda henüz uyumun yakalanamadığı, düzenleyici kurullar tarafından uygulanan düzenlemeler çerçevesinde henüz güncel muhasebe hesap planlarının yayımlanmadığı, bu nedenle işletmeler tarafından muhasebeleştirme ve raporlama aşamasında karışıklık ve tereddütlerin oluştuğu anlaşılmıştır. Söz konusu güncellemelerin yapılmasının uygulama birliğinin sağlanması ve tereddütlerin giderilmesinde oldukça etkin olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial leasing, which is an alternative financing method apart from owning the assets that businesses need to continue their activities, is a lease method where the ownership and usage rights remain with the lessor, but all risks and returns arising from ownership are the lessee. Due to the fact that financial leasing has become very widespread at the international level in recent years, it has required legal regulations on leasing. Along with each country has its own regulations, assemblies that make international regulations have also developed some international standards in order to create a common language and accurate, reliable and comparable financial statements in the field of accounting and reporting. Among these standards, there are also standards related to leasing transactions. This study aims to reveal the similarities and differences between the tax regulations related to financial leasing in Turkey and the TFRS 16, BOBİ FRS 15, FFMS 32 standards applied in Turkey through a sample financial leasing contract. As a result of the study, it has been understood that the compliance of the regulations applied in Turkey has not been achieved and the current accounting chart of accounts has not yet been published within the framework of the regulations implemented by the regulatory boards. Therefore it has been understood that there are confusions and hesitations in the accounting and reporting stages of the companies. It has been concluded that the application will be unified and the hesitations will be eliminated with the relevant updates.