Yetişkin kadınların hedonik açlık durumları ile menstrual döngüleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hedonic hunger and menstrual cycles of adult women
- Tez No: 755012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Zeynep ÖZKARSLI. Yetişkin Kadınların Hedonik Açlık Durumları ile Menstrual Döngüleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, Tezli. Yüksek Lisans, Gaziantep, 2022. Bu çalışmanın amacı; yetişkin kadınlarda menstrual döngünün her üç dönemi (menstruasyon dönem öncesi, menstruasyon dönemi ve menstruasyon dönem sonrası) ile hedonik açlık durumları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma, Aralık 2021-Mart 2022 tarihlerinde Gaziantep'te özel bir beslenme ve diyet polikinliğine başvuran üreme çağındaki 125 gönüllü kadın ile yapılmıştır. Kadınların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kalça çevresi, bel çevresi ölçümleri online sistemde bireyler tarafından, yüzyüze sistemde araştırmacı tarafından alınmıştır. Sonuçlara göre kadınların BKİ, bel çevresi/kalça çevresi oranı, bel çevresi/boy uzunluğu oranı hesaplanmıştır. Görsel Analog Skalası, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) uygulanmış olup, menstruasyon öncesi, menstruasyon ve menstruasyon sonrası dönemde 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı alınmıştır. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 30.0 ± 10,11 yıldır. Kadınların ortalama BKİ değerleri 26,0 ±7,47 kg/m2 olarak saptanmıştır. Kadınların menstruasyon öncesi dönemde %37,6'sının, menstrual döneminde %26,4'ünün, menstruasyon dönem sonrasında %8,8'inin normalden daha fazla yediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Zeynep ÖZKARSLI, Investigation of the Relationship Between Hedonic Hunger and Menstrual Cycles of Adult Women, Hasan Kalyoncu University, Graduate Education Institute, Department of Nutrition and Dietetics, Graduate Thesis, Gaziantep, 2022. The aim of this study is to determine the relationship between all three periods of the menstrual cycle (premenstrual period, menstruation period and postmenstrual period) and hedonic hunger conditions in adult women. The study was conducted among 125 volunteer women of reproductive age who applied to the nutrition and diet outpatient clinic between December 2021 and March 2022. The women's height, body weight, hip circumference, waist circumference measurements were taken by the women themselves in the online system. In the face-to-face system, the measurements were taken by the researcher. According to the results, women's BMI, waist circumference/hip circumference ratio, waist circumference/height ratio were calculated. Visual Analogue Scale, The Power of Food Scale (PFS), 24-Hour Food Consumption Record in premenstrual, menstruation and postmenstrual periods were applied. The mean age of women was 30.0 ± 10,11 years. The mean BMI values of the women were determined as 26,0 ±7,47 kg/m2. It was determined that 37.6% of women ate more than normal in the premenstrual period, 26.4% in the menstrual period, and 8.8% in the postmenstrual period.