Silisyumdioksit ve titanyumdioksit ile bu malzemelerin hibrit nanoakışkanlarının hazırlanması, karakterizasyonu ve optimizasyonu
Preparation, characterization and optimization of hybridnanofluids of these materials with silicum dioxide andtitanium dioxide
- Tez No: 755015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMAHAT DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nanoparçacıkların bir temel akışkan içerisinde dağıtılması ile elde edilen nanoakışkanlar, yüksek ısı iletim katsayıları sebebi ile ısı transferi artırımı amacıyla tercih edilmektedirler. Bu çalışmada nanoparçacık olarak SiO2 ve TiO2 ve temel akışkan olarak su, etilen glikol ve etil alkolün kullanıldığı SiO2, TiO2 ve SiO2-TiO2 hibrit nanoakışkanlar hazırlanmıştır. Çalışmada Taguchi L9 deney tasarımı kullanılmış, Minitab 15 yazılımı yardımıyla optimum nano akışkan belirlenmiştir. Ayrıca nanoakışkanların ısı iletim katsayısı, viskozite, zeta potansiyeli ve partikül çapları deneysel olarak elde edilmiştir. Nanoakışkanların katı oranları artırıldıkça ısı iletim katsayıları ve viskoziteleri artmıştır. En iyi ısı iletim katsayısı değerleri SiO2 nanoparçacıklarla hazırlanan nanoakışkanlarda elde edilmiştir. Saf su ve etilen glikolün temel akışkan olduğu nanoakışkanlarda en yüksek viskozite değerleri SiO2-TiO2 hibrit nanoakışkanlarda çıkarken etil alkol ile hazırlanan nanoakışkanlarda hibrit nanoakışkanlar en düşük ısı iletim katsayısına sahiptir. SiO2 nanoparçacıklar ile hazırlanan nanoakışkanlar, -30, -40 aralığında en iyi zeta potansiyeli değerlerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nanofluidics obtained by dispersing nanoparticles in a basic fluid are preferred for the purpose of increasing heat transfer due to their high heat conduction coefficients. In this study, SiO2, TiO2 and SiO2-TiO2 hybrid nanofluidics were prepared in which SiO2 and TiO2 were used as nanoparticles and water, ethylene glycol and ethyl alcohol were used as the basic fluids. In the study, Taguchi L9 experimental design was used and the optimum nanofluid was determined with the help of Minitab 15 software. In addition, the heat conduction coefficient, viscosity, zeta potential and particle diameters of nanofluidics have been obtained experimentally. As the solid ratios of nanofluidics were increased, their heat conduction coefficients and viscosity increased. The best heat conduction coefficient values were obtained in nanofluidics prepared with SiO2 nanoparticles. The highest viscosity values are obtained in nanofluidics, where pure water and ethylene glycol are the main fluids, while in SiO2-TiO2 hybrid nanofluidics, in nanofluidics prepared with ethyl alcohol, hybrid nanofluidics have the lowest heat conduction coefficient. Nanofluidics prepared with SiO2 nanoparticles have the best zeta potential values in the between -30, -40.