Silisyum-silisyum dioksit sistemlerinin fiziksel özellikleri
The Physical properties of silicon-silicon dioxide systems
  1. Tez No: 9480
  2. Yazar: ŞENOL ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MÜMTAZ KIZILYALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİLİSYUM-SİLİSYUM DİOKSİT SİSTEMLERİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ Şenol ERTEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. H. Mümtaz KIZILYALLI 1990, Sayfa : 55 Jüri : Doç. Dr. H. Mümtaz Kızılyallı Prof. Aymelek özer Doç, Dr | Satılmış Atağ Silisyumun oksitlenme mekanizması ve kinetikleri tanımlandı. Boron türü katkıların, suyun ve klorun oksitlenme kinetiklerine etkisi incelenmiştir. Hızlı oksitlenme fazına dair modeller ve bunlar üzerine kurulan yeni model verilmiştir. RCA pul temizleme işlemi; tekrar edilebilirlik ve nitelik açılarından tercih edilen kuru oksitleme tekniği, TCA ve TCE'nin rolleri, yüksek basıncın oksit kalınlığı üzerindeki etkisi ve diğer oksitleme teknikleri anlatılmıştır. VLSI teknolojisinde olumsuz etkiyi haiz zorlamalar ve karekteristik durulma zamanları verilmiştir. Oksit ve ok- sit-silisytım arayüzeyinde mevcut olan yükler tanımlanmış ve bu yüklerin özellikleri araştırılmıştır. MOS yapısının fiziği ve arayüzey durum yoğunluğunun belirlenmesinde kullanılan C-V yöntemi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Silisyumun oksitlenmesi, oksit yükü MOS, C-V tekniği.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE PHYSICAL PROPERTIES OF SILICON-SILICON DIOXIDE SYSTEMS Şenol ERTEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. H. Mümtaz KIZILYALLI 1990, Page : 55 Jury : Assoc. Prof. Dr. H. Mümtaz Kızılyallı flppjfrffpjv. Ay*np;Lpic. &SPF. föPPPl. ?F9f»\ PP*. gftoJLpjLŞ. A.t*ığ. The oxidation mechanism and kinetics of silicon were defined. The effects of the dopants like boron, water and cholorine on oxidation kinetics have been investigated. The models due to rapid oxidation phase and new model based on them have been given. RCA cleaning prosess, dry oxidation technique which is prefered in terms of reproducibility and quality, the roles of TCA and TCE, the effect of high pressure on oxide thickness, and other oxidation techniques have been studied. The stress which has a negative effect on VLSI technology and chracteristic relaxation times have been given. The charges which exist at oxide and oxide-silicon interface are defined, and their properties have been investigated. The physics of MOS structure and the determination of the density of interface states by C-V technique have been reviewed. KEY WORDS : Silicon oxidation, oxide charge, MOS, C-V technique.