Kurumsal iletişimin dijital dönüşümü ve medya ilişkilerinin değişimi
Digital transformation of corporate communication and the change of media relations
  1. Tez No: 755024
  2. Yazar: BEYHAN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışmasında, kurumsal iletişim yönetiminde ve medya ilişkilerinde yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin bir sonucu olarak yaşanan değişimin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, kurumsal iletişim kavramı, kurumsal iletişimin uzmanlık alanları hakkında literatür taraması yer almıştır. Kurumsal iletişim yönetiminde geleneksel medya (gazete, televizyon, radyo) ve yeni medya (web siteleri, sosyal medya platformları, kurumsal bloglar) mecralarının kullanım şekli, farklılıkları ve benzerliklerine dair teorik bilgilere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında, geleneksel medyada ve yeni medyada kurumsal iletişim yönetiminin nasıl değiştiği ile ilgili akademisyenler, kurumsal iletişim sorumluları ve halka ilişkiler/kurumsal iletişim ajansı sahiplerinden oluşan örneklem evrenine sahip toplamda 9 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, kurumsal iletişimde dijitalleşmenin ve kurumların hedef kitlelerindeki değişimin önemli değişikliklere sebep olduğu ve kurumların kurumsal iletişim birimleri ile halkla ilişkiler/kurumsal iletişim ajanslarının birlikte çalışmasıyla kurumsal iletişim sürecini başarılı bir şekilde yönetilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the change experienced as a result of the developments in new communication technologies in corporate communication management and media relations. In this study, there is a literature review about the concept of corporate communication and the areas of expertise of corporate communication. In corporate communication management, theoretical information about the usage, differences and similarities of traditional media (newspaper, television, radio) and new media (web sites, social media platforms, corporate blogs) are given. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with a total of 9 people with a sample universe consisting of academicians, corporate communication officers and public relations/corporate communication agency owners about how corporate communication management has changed in traditional media and new media. As a result of the research, it has been determined that digitalization in corporate communication and the change in the target audience of the institutions cause important changes and that the corporate communication process can be successfully managed by the corporate communication units of the institutions and the public relations/corporate communication agencies working together.