Dijital çağda uluslararası ilişkiler'in pratiği: ABD örneğinde siber diplomasinin gelişimi
The practise of international relations in the digital age: Development of cyber diplomacy in the case of the USA
- Tez No: 783553
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez küreselleşme süreci ve bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin bir çıktısı olarak siber diplomasinin, diplomasi alanında yirmi birinci yüzyılın en önemli eğilimleri arasında olduğunu ileri sürmektedir. Özünde iletişim ve etkileşimi içeren diplomasi kavramının, siyasi-toplumsal organizasyonlarda yaşanan değişim ve dönüşümden eş zamanlı olarak etkilenerek mevcut halini aldığı kabul edilmektedir. Bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan olağanüstü gelişmelerin etkisi altında kalan internetin ve sosyal medyanın etkisiyle diplomasinin gerçekleştirilme ve sunulma biçiminde yapısal değişiklik yaşandığı ve giderek geleneksel diplomatik unsurlardan uzaklaştığı ileri sürülmektedir. Sui generis bir alan olarak ortaya çıkan ve uluslararası ilişkilerin önemli bir odağı haline gelen siber uzayın gelişmesi ile diplomaside yaşanan tanımsal, kuramsal, araçsal, mekânsal ve zamansal dönüşümün diplomasi teorisinde epistemik bir kırılma yarattığı kabul edilmektedir. Siber alanda yaşanan gelişmelerin, diplomasi faaliyetini bu yola zorladığı ve siber diplomasinin diplomatik teamülleri, diplomasinin uygulanma biçimlerini, diplomasinin yöntemlerini ve araçlarını kökten değiştirdiği ileri sürülmektedir. Fakat yaşanan bu köklü değişimin, diplomasinin genel amacının değişiminde bir etki yaratmadığı kabul edilmektedir. Dijitalleşme arttıkça siber diplomasinin ağırlığının artacağı ileri sürülmektedir. COVID-19 pandemisinin diplomasinin dijitalleşmesi için kilit bir katalizör görevi görmesi bu durumu doğrulamaktadır. Siber diplomatik faaliyetlerin, avantajları ve dezavantajları bünyesinde barındıran çelişik bir yapı arz ettiği kabul edilmektedir. ABD'nin siber diplomatik faaliyetleri ilk ve en etkin kullanan ülke olduğu ön kabulünden hareketle siber diplomasinin ABD'de ortaya çıkışı; Soğuk Savaş sonrası tek kutuplu sistemde ABD'nin süper güç olarak doğmasından, 11 Eylül sonrası dönemin zorluklarına geçişte yattığı şeklinde yorumlanmaktadır. 11 Eylül terörist saldırılarının ABD diplomasisi için acımasız bir uyandırma görevi gördüğü ve bu uyanışın ABD'de siber diplomasinin doğuşuna zemin hazırladığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis claims that as an outcome of the globalization process and enhancements in information and communication technologies, cyber diplomacy is one of the most prominent trends in 21st-century diplomacy. It is widely accepted that diplomacy, which contains communication and interaction at its core has reached its final form by being simultaneously affected by the change and transformation in political-social organizations. It is claimed that the way diplomacy is carried out and presented has undergone a radical change in, with the effect of social media and the internet which are under influence of outstanding developments in information and communication technologies, and it has gradually stripped itself of traditional diplomatic elements. It is acknowledged that the definitional, theoretical, instrumental, spatial, and temporal transformation experienced in diplomacy as a consequence of the development of cyberspace, which has emerged as a sui generis concept with the developments in information and communication technologies and has become the focal point of international relations, has created an epistemic break in the theory of diplomacy. It is alleged that the developments in the cyber field have forced diplomacy activity to this path and that practices cyber diplomacy practices have radically changed the way of how diplomacy is carried out and the methods and tools of it. However, it is also accepted that this experienced radical change did not make an impact on altering the general purpose of diplomacy. Cyber diplomacy is claimed to be more important as digitalization increases. The fact that the COVID-19 pandemic has acted as a key catalyst for the digitization of diplomacy confirms this statement. It is a well-known fact that cyber diplomatic activities are composed of a complex structure that includes advantages and disadvantages. Based on the assumption that the USA is the first and most effective country to use cyber diplomatic activities, the emergence of cyber diplomacy in the USA is interpreted as a transition from the emergence of the USA as a superpower in the post-Cold War unipolar system to the hardship of the post-9/11 era. September 11 terrorist attacks are claimed to have served as a brutal wake-up call for US diplomacy, and this awakening paved the way for the emergence of cyber diplomacy in the USA.