İstanbul'daki Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki tutum ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes and opinions of Family Medicine specialist students on traditional and complementary Medicine in İstanbul
  1. Tez No: 755029
  2. Yazar: MUHAMMED DIHYE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: GETAT(Geleneksel ve tamamlayıcı tıp) uygulamaları günümüz modern tıbbına destek vermesi ve farklı perspektifler sunması nedeniyle son yıllarda önem ve ilginin giderek arttığı bir konudur. Ülkemizde yeterli sayıda araştırmanın olmaması sebebiyle hekimlerin GETAT uygulamaları ile ilgili tutum ve düşünceleri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı, İstanbul ilinde aktif çalışmakta olan hekimlerin GETAT uygulamaları ile ilgili tutum ve düşüncelerini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Eylül – Kasım 2022 tarihleri arasında yürütülen tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmacılar tarafından oluşturulan ve katılımcıların demografik özelliklerini, GETAT uygulamaları hakkındaki tutum ve düşüncelerini inceleyen anket formu İstanbul'daki bahsedilen Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve Şehir Hastanesi aile hekimliği asistanları tarafından dolduruldu. Çalışma anketi katılımcılara internet üzerinden yapıldı. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) istatistik programı kullanıldı. Normal dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, ortanca, standart sapma; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki Kare, Fisher's Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: GETAT (Traditional and Complementary Medicine) practices are an issue of increasing importance and interest in recent years, as they support today's modern medicine and offer different perspectives. Due to the lack of sufficient number of studies in our country, there is not enough information about the attitudes and thoughts of physicians about GETAT applications. The aim of our study is to examine the attitudes and thoughts of physicians who are actively working in the province of Istanbul about GETAT applications. MATERIALS AND METHODS: Our study is a descriptive cross-sectional study conducted between September and December 2022. The questionnaire, which was created by the researchers and examined the demographic characteristics of the participants, their attitudes and thoughts about GETAT applications, was filled by the family physician assistants of the mentioned Training and Research Hospitals and City Hospital in Istanbul. The study was conducted with the participants via an online questionnaire. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistical program was used to evaluate the findings obtained in our study. Its normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Descriptive statistics for numerical variables minimum, maximum, mean, median, standard deviation; were given as numbers and percentages for categorical variables. Chi-square and Fisher's Exact tests were used to compare qualitative data. A p value of