İstanbul'daki Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin besin ilaç etkileşimi konusundaki bilgi ve farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the knowledge and awareness of family medicine specialist students in İstanbul on food-drug interaction
- Tez No: 771922
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. CEYHUN DİKMEN BATMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Besin-ilaç etkileşimleri, ilacın ve besinin farklı mekanizmalarla farklı organ veya dokularda etkileşime girmesi sonucu ilacın/besinin farmakokinetiğinin veya farmakodinamiğinin değişmesi olarak tanımlanır. Bu değişim ilacın veya besinin vücuttaki davranışını ve cevabını olumlu veya olumsuz anlamda etkileyebilir. Olumsuz değişimde ilaca yanıtsızlık veya istenmeyen advers etkiler, besinlerden gerekli faydanın sağlanamaması olabilir. İlaç-İlaç etkileşimleri ilaçların onay alma sürecinde ayrıntılı bir şekilde değerlendirilirken besin-ilaç etkileşimleri bu süreçte sadece standart bir diyet bileşeni ile etkileşimi kapsamaktadır. Oysa asıl ve daha ciddi oluşabilecek besin ilaç etkileşimleri ilaç piyasaya çıktıktan sonra gözlenen etkinin bildirimiyle, çeşitli olgu raporlarıyla yapılan çalışmalarla belirlenebilmektedir. Bu sebeple besin-ilaç etkileşimi hakkında çalışmalar ve farkındalık, ilaç-ilaç etkileşimine kıyasla daha geri planda kalmaktadır. Bu çalışmamızda aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin besin-ilaç etkileşimi konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, farkındalığın artırılması ve iyileşirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Istanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı Avrupa Yakasında bulunan eğitim ve araştırma hastanelerindeki 480 aile hekimi asisitanı evreninden %5 hata payı ile %90-%99 arasında güven seviyelerinde örneklem büyüklükleri hesaplanmıştır. Buna göre 214 katılım ile güven seviyesi %95 olarak değerlendirilmiştir. Çalışma 222 aile hekimliği uzmanlık öğrencisinin katılımı ile gerçekleşmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 for Windows programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining The Knowledge and Awareness Of Family Medicine Specialist Students in Istanbul on Food Interaction Purpose: Food drug interactions are defined as the change in the pharmacokinetics or pharmacodynamics of the drug/food as a result of the interaction of the drug and the food with different mechanisms in different organs or tissues. This change may affect the behavior and response of the drug or food in the body, positively or negatively. In the negative change, unresponsiveness to the drug or undesirable adverse effects may be the failure to provide the necessary benefit from the nutrients. While drug-drug interactions are evaluated very carefully during the approval process of drugs, food-drug interactions only include interaction with a standard dietary component in this process. However, the actual and more serious food-drug interactions that may occur can be determined by studies conducted with various case reports, with the notification of the effect observed after the drug is released on the market. For this reason, studies and awareness about the food-drug interaction remain in the background compared to the drug-drug interaction. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge level of primary care physician student about food-drug interaction and to increase and improve awareness about it. Material and methods: Sample sizes were calculated from the population of 480 family medicine residents' in training and research hospitals on the European Side of Istanbul University of Health Sciences, with a margin of error of 5% and confidence levels between 90% and 99%. Accordingly, with 214 participants, the level of confidence was evaluated as 95%. The study was carried out with the participation of 222 primary care family medicine residents'. SPSS 25.0 for Windows program was used for statistical analysis.