Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin oral antikoagülanlardan varfarin kullanımı hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge of family medicine students about the use of warfarin from oral anticoagulants
- Tez No: 693215
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Varfarin tromboembolik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan geleneksel antikoagülanlardandır ve vitamin K antagonisti bir ilaçtır. Ancak terapötik aralığı dar olduğundan bilinçsiz kullanıldığı takdirde vücutta kanamalara neden olabilir.Aile hekimlerinin varfarin tedavisi alan hastalarını ilaçlarını nasıl kullanacakları hakkında ve besin ve ilaç etkileşimleri konusunda bilgilendirmeleri oldukça önemlidir. Çalışma tüm bunlar göz önünde bulundurularak, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin varfarin kullanımı hakkındaki bilgi düzeyini saptamak amaçlı planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Örneklem, İstanbul'daki 203 aile hekimliği asistanına çalışmayı kabul ettiklerine dair bilgi onam formu alındıktan sonra online anket yöntemi uygulanarak toplandı.Verilerin analizinde sayı ve yüzde değerleri, ki-kare testi kullanıldı. Mevcut verilerin analizleri SPSS istatistik programı ile yapıldı. Tüm istatistiksel testlerde önemlilik düzeyi p< 0.05 olarak kabul edildi. BULGULAR Katılımcı aile hekimliği asistanlarının %84,58'i varfarinin günlük dozu alınması unutulursa ertesi gün asla iki doz alınmaması önermesini doğru yanıtlamıştır. Katılımcıların %87,13'i varfarin gebelikte kontrendike olduğunu biliyordu. Katılımcıların doğru varfarin dozu ile hedeflenen aralığa ulaşıldığında ayda bir sıklıkla takip gerekliliğini bilme oranı %70,94 de kalmıştır. Katılımcıların %66,50'sı varfarinin aç veya tok alınabildiğini belirtmiştir. Varfarin kullanım endikasyonlarından olan tekrarlayıcı sistemik embolizmde hedeflenen INR(International Normalized Ratio) değerini bilme oranı %60,59 da kalmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Warfarin is a drug used in the treatment of many cardiovascular diseases today. However, since its therapeutic range is narrow, it can cause bleeding in the body if it is used unconsciously. It is very important for family physicians to inform their patients receiving warfarin treatment about how to use their drugs and about food and drug interactions. Considering all these, the study was planned to determine the knowledge level of family medicine residents about the use of warfarin. MATERİALS AND METHODS The study is cross-sectional, descriptive and analytical. The sample was collected by applying an online questionnaire method to 203 family medicine residents in Istanbul, after obtaining informed consent forms that they agreed to survey.“Chi-square test”, number and percentage values were used in the analysis of data on categorical variables. The analysis of the available data was done with the SPSS statistical program. Significance level was accepted as p< 0.05 in all statistical tests. RESULTS 84.58% of the participating family medicine residents correctly answered the suggestion that if the daily dose of warfarin is forgotten, never take two doses the next day. 87.13% of the participants knew that warfarin was contraindicated in pregnancy. When the target range was reached with the correct warfarin dose, the rate of knowing the need for follow-up once a month remained at 70.94%. 66.50% of the participants stated that warfarin can be taken with or without food. The rate of knowing the targeted INR (International Normalized Ratio) value in recurrent systemic embolism, which is one of the indications for warfarin use, remained at 60.59%.