Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde eğitim alan uzmanlık öğrencileri'nin, geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 644424
  2. Yazar: MAHMUT IŞIK
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp'ın, sağlık profesyonellerince kontrollü uygulanmasını ve bunlarla ilgili çalışmaların yapılmasını önermektedir. Amaç: Sağlık Bilimler Üniversitesi (SBÜ) Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (SUAM) Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları ile ilişkili hizmet veren bir merkez bulunmaktadır. SBÜ Bağcılar SUAM'da eğitim alan uzmanlık öğrencilerinin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarına ilişkin bilgi ve tutumları hakkında fikir sahibi olunması ve bu doğrultuda öneri ve çıkarımlarda bulunulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Daha önce yapılmış çalışmalar incelenerek Sağlık Bakanlığı'nın Ekim 2014 yılında yayımladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği'ne uygun olarak oluşturulan 23 soruluk bir anket formu hazırlandı. Bu anket formları SBÜ Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde eğitim alan 245 uzmanlık öğrencisiyle yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmanın istatistiksel analizleri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2016 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The World Health Organization (WHO) recommends that the Traditional and Complementary Medicine be applied by healthcare professionals in a controlled manner and related studies are carried out. Objective: Health Sciences University, Bagcilar Training and Research Hospital have a center related to Traditional and Complementary Medicine Practices. We aimed to have an idea about the knowledge and attitudes of the research assistant who are trained at the Health Sciences University Bagcilar Health Practice and Research Center, also to make suggestions and inferences in this direction. Materials and Methods: We checked previous studies and then we prepared a questionnaire form with 23 questions according to the Traditional and Complementary Medicine practice regulation published by the Ministry of Health in October 2014. These questionnaire forms were applied by face-to-face interview technique with 245 research assistant working at Bagcilar Health Practice and Research Center (SUAM) at the University of Health Sciences (SBU). Statistical analysis of the study was done with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2016 Statistical Software (Utah, USA) package program. Independent t test was used for comparison of binary groups and chi-square test was used for comparison of qualitative data.