16. Yüzyıl Akdeniz'inde Osmanlı-Venedik ticari ilişkileri
Ottoman-Venice Commercial Relations in the Mediterranean of 16th century
- Tez No: 755043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğu Akdeniz'deki ticarette aktif rol almış olan Venedik Cumhuriyeti ile Osmanlı Devleti arasındaki siyasi ilişkiler 16. yüzyıl boyunca değişkenlik göstermiştir. Ancak bütün bu siyasi gerginliklere ve savaşlara rağmen ekonomik ilişkiler kısa süreli olarak sekteye uğrasa da sonunda yine kaldığı yerden devam etmiştir. Bu çalışmada 16. Yüzyılda Akdeniz'deki Osmanlı Venedik ticaretinin genel seyri, siyasi olaylar ve çevresel faktörler bağlamında ele alınarak incelenmiştir. Osmanlı arşivlerindeki belgeler ve literatürdeki çalışmalar bu konuda yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Political relations between the Republic of Venice, which took an active role in trade in the Eastern Mediterranean, and the Ottoman Empire, varied throughout the 16th century. However, despite all these political tensions and wars, even though economic relations were interrupted for a short time, they continued from where they left off in the end. In this study, the general course of the Ottoman Venetian trade in the Mediterranean in the 16th century was examined in the context of political events and environmental factors. Ottoman documents in the Ottoman archives and studies in the literature have been a guide in this regard.