Effectiveness of an educational program on elementary school teachers' knowledge about school phobia among pupils in Baghdad city
Bir eğitim programının Bağdat şehri'ndeki öğrenciler arasında ilkokul öğretmenlerinin okul fobisi hakkındaki bilgileri üzerindeki etkinliği
  1. Tez No: 755044
  2. Yazar: IMAN GHANIM KHAZAAL AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Okul fobisi, okula gitmekle ilgili önemli zihinsel ıstırap olup kaygı ile tanımlanır, bu da okula devam etmede zorluklara ve bazı durumlarda önemli devamsızlıklara neden olur. Okul reddetme davranışları arasında okula zamanında gelmeme, dersleri veya okul gününün dönemlerini atlama, sabahları okula gelmemek için harekete geçme ve okula gelme korkusuyla aşırı davranışlarda bulunma ve başkalarından rica etme gibi davranışlar yer almaktadır. Okul fobisi söz konusu olduğunda, genç erkeklerin yaklaşık %5 ila 28'i herhangi bir zamanda etkilenir. Karmaşık ve heterojen hem iç hem de dış olmak üzere çok çeşitli semptomlara sahiptir. Bu araştırma, ilkokul öğretmenlerinin okul fobisi hakkında ne kadar bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. İlkokul öğretmenlerinin okul fobisi bilgisine yönelik bir eğitim programı oluşturmak. Çalışma grubu için eğitim programının sınıf öğretmenlerinin okul fobisi hakkındaki bilgilerine etkisini ele alarak sınıf öğretmeninin bilgi düzeyi ile bazı demografik değişkenler arasındaki ilişkini belirlemektir. Tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırma olup Irak'ın Bağdat kentinde 25 Kasım 2021 ve 1 Haziran 2022 tarihleri arasında beş ilköğretim okulunda görev yapan 100 ilkokul öğretmeni arasında gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, Çalışılan deneklerle ilgili olarak (Sosyo-demografik Veriler), Sonuçlar, çalışılan grupların P>0,05'te anlamlı bir farklılığa sahip olmadığını göstermektedir, bu da deneklerin benzer oldukları için seçildiğini göstermektedir. bu değişkenlerin terimleri. Daha önceki sonuçlar ayrıca, sosyo-demografik verilere dayalı olarak, incelenen iki grubun aynı popülasyondan geldiğini gösterdi, bu da onları bu çalışma için daha güvenilir kılmaktadır. Kontrol ve çalışma gruplarının yedi ön test bilgi puanının tamamı açısından karşılaştırılması (Öğretmenlerin okul fobisi bilgisi; Öğretmenlerin okul fobisinin belirti ve semptomlarına ilişkin bilgisi; Veli bağlanması, Öğretmen korkusu, Meslektaş korkusu; Korku Sınavlar, Okul fobisi için tedaviler) P>0.05'te istatistiksel bir anlam ifade etmemektedir. T-testi sonuçları, çalışma grubunun ortalama puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yedi bilgi son testinin hepsinin sonuçları (Öğretmenlerin okul fobisi bilgisi; Öğretmenlerin okul fobisi belirti ve semptomları bilgisi; Ebeveyn Bağlanma, Öğretmen Korkusu; Meslektaş Korkusu, Sınav Korkusu; Okul fobisinin yönetimi) anlamlılık düzeyinde (P˂0.05) çalışma ve kontrol grupları arasında anlamlı olarak daha artırmaktadır. Çalışma grubunun ortalamaları, kontrol grubunun ortalamalarından önemli ölçüde yüksektir. Bağımlı sosyo-demografik değişkenler için son test Bilgi, genel (ANOVA) modelin çalışma grubu için (p = 0,002)'de anlamlı olduğunu, ancak altı sosyo-demografik değişkenin (Yaş; Cinsiyet) herhangi biriyle ilişkili olmadığını ortaya koymaktadır.; İkamet; Eğitim seviyesi; İstihdam yılı; Sağlık eğitimi kurslarına katılım; ve Okul fobisi hakkında bilgi). Ayrıca ön test puan ortalamaları kontrol ve çalışma gruplarında aynı (Ort. = 1.73), son test uygulama puanları ise çalışma grubunda daha yüksektir (Ort. = 2.42'ye karşı Ort. = 1.74). Mevcut çalışma, çalışılan denekler açısından (Sosyo-demografik Veriler), bulgulara göre, test edilen gruplarda (P>0.05) anlamlı bir farklılık kaydetmediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca en fazla yaşın (36-45) olduğu ve en fazla cinsiyetin kadın olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda incelenen tüm grupların şehir sakinleri olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu çalışmada sağlık eğitim kurslarına katılımın olmaması, sınıf öğretmenlerinin okul fobisi hakkında bilgi edinmelerinde sosyal medyanın birincil kaynak olmasına neden olmuştur. Bu çalışma aynı zamanda öğretmenlerin eğitim programına katıldıktan sonra okul fobisi hakkındaki bilgilerinin arttığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
School phobia is a chronic emotional problem that, if left untreated, can have both short and long-term negative consequences such as poor academic performance, disagreements with parents, and an increased risk of developing adult psychological problems. The main objectives of this study are to assess the need for knowledge of elementary school teachers about school phobia and to build an educational program for elementary school teachers' knowledge about school phobia. In addition to identify the relationship between the elementary school teacher's knowledge and some demographic variables. The study used a descriptive cross-sectional design and was carried out among 100 elementary school teachers in five elementary schools in Baghdad city from 25 November 2021 to 1 June 2022. The findings of this study, regarding the subjects studied (Socio-demographic Data), show that the studied groups recorded no significant differences at P>0.05. The results of the data analysis show that the study group's teachers' knowledge improves as a result of the education program's implementation. The current study concluded that, regarding the subjects studied (Socio-demographic Data), results show that studied groups recorded no significant differences at P>0.05.