Biochemical study of the effect of diabetes on the kidneys
Diyabetin böbrekler üzerine etkisinin biyokimyasal çalışması
  1. Tez No: 755042
  2. Yazar: ANMAR AWAD NSAIF AL-FARRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİA AHMED SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) hastalarının serum glukoz, insülin, HbA1c, HOMA-IR, kreatinin, üre, ürik asit ve ksantin oksidaz (XO) düzeyleri, hastalık ile böbrek güçlükleri arasında bir bağlantı olup olmadığını anlamak için incelendi. Tip 2 diyabetli toplam 65 katılımcı ve 65 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya alındı. Bulgulara göre, T2DM hastaları kontrollerden önemli ölçüde daha yüksek bir VKİ'ye sahipti. T2DM'li hastaların kan şekeri, HbA1c, açlık insülini ve HOMA-IR okumaları karşılaştırma grubundaki sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede daha yüksekti. T2DM hastalarında kontrollere göre daha yüksek kreatinin, ürik asit, üre ve XO seviyeleri vardı. Bu, T2DM hastalığının böbrek fonksiyonunun bozulmasında önemli bir rolü olduğu ve kontrol edilmediği takdirde ilerleyici böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına neden olabileceği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) patients' serum levels of glucose, insulin, HbA1c, HOMA-IR, creatinine, urea, uric acid, and xanthine oxidase (XO) were examined to see if there was a connection between the disease and kidney difficulties. A total of 65 participants with type 2 diabetes and a control group of 65 healthy individuals were enrolled in the study. T2DM patients had a significantly greater BMI than the controls, according to the findings. Patients with T2DM had significantly higher blood glucose, HbA1c, fasting insulin, and HOMA-IR readings than did healthy individuals in the comparison group. T2DM patients had greater levels of creatinine, uric acid, urea, and XO than did the controls. This implies that T2DM illness has a substantial role in the deterioration of renal function and, if uncontrolled, could lead to the emergence of progressive renal impairment