KOBİ'lerin e-ticaret faaliyetlerinde dijital platformların rolü
The role of digital platforms in SMES' e-commerce activities
- Tez No: 755052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
E-ticaret platformları, ürün ve hizmet satışı için gerekli ticari faaliyetleri çevrimiçi ortamda yürütmek amacı ile tasarlanmıştır. Ürün veya hizmet satışlarını çevrimiçi olarak yapmak isteyen firmalar kendilerine ait bir web sitesi kurabilmekte veya bir e-ticaret platformu aracılığı ile satış yapabilmektedir. Bu araştırma aracı e-ticaret platformları üzerine odaklanmıştır. Aracı e-ticaret platformları satıcılar için coğrafi sınırlılığı ortadan kaldırarak daha geniş kitleye ulaşabilme, hazır e-ticaret sitesi sunma, operasyon maliyetlerini düşürme gibi avantajlar sağlarken tüketiciler için de 7/24 alışveriş imkânı, ürün çeşitliliği ve ürünlere kolay ulaşabilme ve fiyat karşılaştırması yapabilme gibi imkânlar sağlamaktadır. Araştırmanın amacı; aracı e-ticaret platformları üzerinden çevrimiçi satış yapan KOBİ'lerin satış yaptıkları platforma yönelik bağlılıklarının gelişiminde etkili faktörlerin neler olduğunu incelemektir. Bu kapsamda imaj, fayda, destek hizmet, güven, memnuniyet ve bağımlılık faktörlerinin etkileri incelenmiştir. Online ortamda hazırlanmış anketin linki, e-ticaret yapan KOBİ şirketlerinden şirket sahibi, sahibi ve yöneticisi veya yalnızca yöneticisi pozisyonundaki kişiler ile paylaşılmıştır. Toplamda 93 adet KOBİ'den veri toplanmıştır. Anket verileri SPSS-22 programı ile analiz edilmiştir. Aracı e-ticaret platformlarının KOBİ'lere sağladığı güven ve faydanın memnuniyet üzerindeki olumlu etkisinin anlamlı olduğu görülürken platformun imajının ve sağladığı destek hizmetlerinin memnuniyet üzerinde olumlu etkisi görülmemiştir. Platformun sağladığı faydanın, KOBİ'lerin platforma olan bağımlılığı üzerindeki olumlu etkisinin anlamlı olduğu görülürken, platformun imajının, sağladığı destek hizmetlerinin, platforma olan memnuniyet ve güvenin bağımlılık üzerinde olumlu etkisi görülmemiştir. KOBİ'lerin platforma olan bağımlılık ve memnuniyetlerinin ilişki bağlılığı üzerindeki olumlu etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. Aracı e-ticaret platformlarının KOBİ'lere sağladığı güven memnuniyeti, fayda ise hem memnuniyet hem de bağımlılığı beraberinde getirmekte ve ilişki bağlılığına dolaylı yoldan etkisi bulunmaktadır. Memnuniyet ve bağımlılık ise KOBİ'lerin birlikte çalıştığı e-ticaret platformu ile olan ilişki bağlılığını doğrudan etkilemekte, uzun süreli ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
E-commerce platforms are designed to carry out the necessary commercial activities for the online sale of products and services. Companies that want to sell their products or services over the internet can set up a website of their own or sell through an e-commerce platform. This research tool is focused on e-commerce platforms. While intermediary e-commerce platforms provide advantages such as reaching wider audiences, offering a ready-made e-commerce site, reducing operating costs for sellers by eliminating geographical restrictions, they also offer consumers opportunities such as 24/7 shopping and product variety and easy access to products and price comparison provides. Purpose of the research; the aim of this study is to examine the factors affecting the loyalty of SMEs that sell online through intermediary e-commerce platforms. In this context, the effects of image, benefit, support service, trust, satisfaction and dependency factors were examined. The link of the online survey was shared with the owners, owners and managers of SME companies engaged in ecommerce or only with managers. In total, data were collected from 93 SMEs. Survey data were analyzed with the SPSS-22 program. While the positive effect of the trust and benefit provided by intermediary e-commerce platforms to SMEs on satisfaction was significant, the image of the platform and the support services it provided did not have a positive effect on satisfaction. While the positive effect of the benefit of the platform on the addiction of SMEs to the platform is significant, the image of the platform, the support services it provides, the satisfaction and trust in the platform did not have a positive effect on the addiction. The positive effect of SMEs' dependency and satisfaction on the platform on relationship commitment was found to be significant. While the trust provided by the intermediary e-commerce platforms to SMEs brings satisfaction, the benefit brings both satisfaction and dependency and indirectly affects the relationship commitment. Satisfaction and dependency directly affect the relationship commitment of SMEs with the e-commerce platform they work with, and play an important role in the development of their long-term relationships.