COVID-19 pandemic risks on SMEs sustainability in developing countries: Case study Nigeria
Gelişmekte olan ülkelerde KOBİ sürdürülebilirliğine yönelik COVID-19 pandemik riskleri: Vaka çalışması Nijerya
- Tez No: 871872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ALİ GEMUHLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgınının gelişmekte olan ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) sürdürülebilirliği üzerinde yarattığı riskleri Nijerya örnek olayına odaklanarak incelemektedir. Veri analizi ve anket yanıtları aracılığıyla, salgının KOBİ'ler üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu işletmelerin faaliyetlerini ve yaşayabilirliklerini sürdürmede karşılaştıkları zorluklara ışık tutulmuştur. Bulgular, Nijerya'daki KOBİ'lerin pandeminin bir sonucu olarak düşük müşteri katılımı, azalan gelir, artan mal ve hizmet maliyetleri, satış dalgalanmaları ve yetersiz mal tedariki gibi çeşitli olumsuz sonuçlar yaşadığını ortaya koymaktadır. Veriler ayrıca mal ve hizmetlere olan talepte bir azalma olduğunu gösterirken, mal ve hizmetlerin maliyetinde veya fiyatında gözlenen bir azalma rapor edilmemiştir. Bu sonuçlar, KOBİ'lerin kırılganlığının ve pandeminin neden olduğu benzeri görülmemiş aksaklıklara uyum sağlama çabalarının altını çizmektedir. Kısıtlamalar ve ekonomik faaliyetlerin azalması, gelir ve tüketici harcamalarında düşüşe yol açarak bu işletmelerin karşılaştığı yükü artırmıştır. Anket ayrıca müşteri talebinde bir düşüş olduğunu ve KOBİ'lerin finansal geleceğine yönelik güven eksikliğini de ortaya koyuyor. Analize dayanarak, hedeflenen mali yardım, dijital platformlara ve e-ticarete erişimin artırılması, kapasite geliştirme girişimleri ve elverişli bir iş ortamının yaratılması gibi öneriler sunulmuştur. Politika yapıcılar ve paydaşlar bu önerileri uygulayarak KOBİ'lerin sürdürülebilirliğine ve büyümesine katkıda bulunabilir, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik iyileşmeyi, istihdam yaratmayı ve genel sosyo-ekonomik kalkınmayı teşvik edebilirler.
Özet (Çeviri)
This study looks at the possible risks that the pandemic caused by COVID-19 may have to do with the long-term sustainability of small and medium-sized enterprises (SMEs) in developing countries. The Nigerian scenario is highlighted in particular as a typical example in the report. The effects of the pandemic on SMEs were investigated via data analysis and survey answers, illuminating the difficulties these companies have in continuing to operate and remain viable. The results show that the pandemic had a number of detrimental effects for SMEs in Nigeria, including poor consumer turnout, decreased revenue, higher prices for products and services, erratic sales, and a shortage of supplies. While no discernible drop in the cost or price of goods and services was recorded, the data also shows a decline in the demand for products and services. These results highlight the susceptibility of SMEs and their difficulty in adjusting to the pandemic's unparalleled disruptions. These enterprises are under an even greater strain as a consequence of restrictions and diminished economic activity, which has led to lower revenue and consumer expenditure. The study also shows a drop in consumer demand and a lack of optimism for SMEs' financial future. Recommendations are made based on the study, and they include activities to increase capacity, improve access to digital platforms and e-commerce, provide targeted financial support, and foster a business-friendly climate. Policymakers and other stakeholders may support the expansion and sustainability of SMEs, promoting job creation, economic recovery, and general socioeconomic development in developing nations, by putting these ideas into practice.