Vecdî'nin şiir dünyası
The world of Vecdî's poetry
- Tez No: 755068
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Vecdî mahlaslı Abdülbaki 17. asrın başlarında yaşamış, eserlerinde Fehim-i Kadim gibi isimlerin etkilerine rastlanabilen, sebk-i hindî üslubunun takipçilerinden sayılan ve 13 Mayıs 1661 gibi yazın hayatının yarıda kalmasına sebep olan erken bir tarihte idam edilerek hayatı noktalanmış klasik dönem şairidir. Bilinen tek eseri Dîvânçe-i Vecdî'dir. Adı geçen eserde toplanmış gazelleri ve Kasîde Der-Vasf-ı Sedâr-ı Ekrem Köprülü Mehmed Paşa ve Târîh-i Feth-i Kal'a-i Yanova başlıklı kasidesi, Vecdî'nin Şiir Dünyası başlıklı çalışmamızın ana malzemesini oluşturmaktadır. Vecdî'nin hayatına dair eldeki veriler son derece kısıtlı olduğundan yaşı yahut başka bir eseri olup olmadığı bilinmemektedir. Fakat bilinen tek eserinin küçük bir divançe hacminde olması erken yaşta vefat ettiğini yahut yazın hayatına geç bir yaşta başlamış olabileceği izlenimini vermektedir. Buna karşın döneminde etkin ve kudretli iki devlet adamının dikkat ve lütfuna mazhar olabilmiştir. Ne yazık ki bu dikkat bir iltifat olduğu gibi şairin ölümüne giden yolu da hazırlamış görünmektedir. Vecdî'nin Şiir Dünyası başlıklı çalışmada Vecdî'nin dış dünyayı ve kültürel çevreyi eserlerinde nasıl ve ne derece kullandığı ortaya konmak istenmiş şiirlerindeki anlam katmanlarının arasından şairin şiir dünyasına bir pencere açmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdülbaki, with the pseudonym Vecdî, is a classical era poet who lived at the beginning of the 17th century. His works can be seen in the influence of names such as Fehim-i Kadim. He is considered as of the followers of the Sebk-i Hindî expression, and his life ended by being executed on May 13 1661, which caused his literary life to be interrupted. His only known work is Dîvânçe-i Vecdî. His ghazals and eulogy collected in the aforementioned work constitute the main material of our study titled The World of Vecdî's Poetry. Since the available data on Vecdî's life is extremely limited. There is no information about his age or whether he has any other works. However, the fact that his only known work is in a small poetry book volume gives the impression that he died at an early age or that he may have started his literary life at an old age. On the other hand, he was able to receive the attention and grace of two influential and powerful statesmen in his era. Unfortunately, this attention seems to have prepared the way to the death of the poet. In the study titled The World of Vecdî's Poetry, it was aimed to reveal how and to what extent Vecdî used the cultural environment in his works, and it was aimed to open a window to his world of poetry through the layers of meaning in his poems.