İnmeli hastalara verilen hijyenik bakım uygulamalarının hastaların yaşamsal bulgularına etkisi
The effect of hygienic care practices given to stroke patients on patients' vital findings
  1. Tez No: 755074
  2. Yazar: İSMAİL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, inmeli hastalara verilen hijyenik bakım uygulamalarının hastaların yaşamsal bulgularına etkisini değerlendirmek üzere planlanmış, yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Egitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye Ek Binası Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören inme tanılı (n:90) hastalar oluşturdu. Örnekleme ise 1 Ekim 2021-1 Ocak 2022 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam veren hastalar dahil edildi. Mekanik ventilatöre bağlı, inme tanılı tam bağımlı hastaların oluşturduğu bu çalışmada hastalara 3 farklı günde bir (1) yatak banyosu ve iki (2) silme banyo verildi. Hastanın yaşamsal bulguları ve arteriyel kan gazı değerleri; yatak banyosu ve silme banyodan 5 dakika önce, 5 dakika sonra, 10 dakika sonra, 20 dakika sonra ve 30 dakika sonra ölçüldü. Bu verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu ve Yaşamsal Bulgular Kayıt Formu”kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 64,2±14,8 yıl ve çoğunluğunun (%55,5) erkek olduğu bulundu. Hastaların kilo ortalaması ise 79,9 kg olarak bulundu. Hastaların %30'u hipertansiyon hastasıyken %21,8'i diyabet hastasıdır. Hastaların çoğunluğunun ilaç kullandığı (%58,8) saptandı. Hastaların %30'unun daha önce en az bir ameliyat olduğu bulundu. Hastaların %40'ının sigara kullandığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study is a quasi-experimental study planned to evaluate the effect of hygienic care practices given to stroke patients on patients' vital signs. The population of the study consisted of stroke patients (n=90) who were treated in the Intensive Care Unit of the Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Training and Research Hospital Haliliye Annex Building. Patients who agreed to participate in the study and gave their consent between October 1, 2021 and January 1, 2022 were included in the sampling. In this study, which consisted of fully dependent patients with a diagnosis of stroke who were connected to mechanical ventilators, one (1) bed bath and two (2) wipe baths were given on 3 different days. The patient's vital signs and arterial blood gas values; bed bath and wipe were measured 5 minutes before, 5 minutes after, 10 minutes, 20 minutes and 30 minutes after bathing.“Data Collection Form and Vital Signs Registration Form”were used to collect these data. The mean age of the patients was 64.2±14.8 years and the majority (55.5%) were male. The mean weight of the patients was 79.9 kg. While 30% of the patients have hypertension, 21.8% have diabetes. It was determined that the majority of the patients (58.8%) used drugs. It was found that 30% of the patients had at least one previous operation. It was determined that 40% of the patients were smokers.