İnmeli hastalara verilen ağız bakımı eğitiminin ağız sağlığı yaşam kalitesi ve öz yetkinlik düzeyine etkisi
The effect of oral care training given to patients with stroke on oral health quality of life and self-efficiency level
- Tez No: 784709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜLNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma inmeli hastalara verilen ağız bakımı eğitiminin hastanın ağız sağlığı yaşam kalitesi ve öz yetkinlik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test-son test müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Çalışma 15 Temmuz 2021- 01 Ocak 2022 tarihleri arasında Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma hastanesinde 90 inmeli hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Ağız Sağlığını Değerlendirme Formu, Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP-14), Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yaşam Kalitesi-Birleşik Krallık Ölçeği (OHRQol-UK) ve Ağız Bakımı Öz Yetkinliği İnanç Ölçeği alt boyutu olan Diş Fırçalama Öz Yetkinliği kullanılmıştır. Hastalara ön test uygulanmış, ağız bakımı eğitimi verilmiş olup hastalar bir ay süre ile takip edilmiştir ve hastalara son test uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, frekans, yüzde, ortalama, Paired simple t testi kullanılmıştır. Hastaların %28.9'u inme geçirmeden önce günde 3 kez ağız bakımı yaparken, inme tanısı aldıktan sonra %43.3'ü günde bir kez ağız bakımı yapmaya başladıklarını ifade etmişlerdir. İnmeli hastaların ağız sağlığını değerlendirme formu ön test puan ortalaması 9,00±1,90 iken son test puan ortalaması 6,48±1,44 olup, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-group pretest-posttest intervention study to determine the effect of oral care education given to stroke patients on the patient's oral health quality of life and self-efficacy level. Ethics committee approval and institutional permission were obtained to conduct the study. The study was conducted with 90 stroke patients in Ankara Health Sciences University Gaziler Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital between 15 July 2021 and 01 January 2022. In data collection, the Patient Information Form, the Oral Health Assessment Form, the Oral Health Impact Scale (OHIP-14), the Oral and Dental Health-Related Quality of Life-UK Scale (OHRQol-UK) and the Oral Care Self-Efficacy Belief Scale sub-dimension Tooth Brushing Self-Efficacy is used. A pre-test was applied to the patients, oral care training was given, the patients were followed up for a month, and the patients were given a post-test. Number, frequency, percentage, mean and Paired simple t test were used to evaluate the data. 28.9% of the patients stated that they performed oral care 3 times a day before having a stroke, while 43.3% of them stated that they started to do oral care once a day after the diagnosis of stroke. While the pre-test score average of the stroke patients' oral health assessment form was 9.00±1.90, the post-test mean score was 6.48±1.44, and the difference was found to be statistically significant (p0.05).