İnmeli hastalara verilen rehabilitasyon eğitiminin postür üzerine etkisi
The impact of rehabilitation education on postural alignment
  1. Tez No: 966534
  2. Yazar: EZGİ LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnmeli Hastalara Verilen Rehabilitasyon Eğitiminin Postür Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı, inme geçirmiş bireylere hemşire tarafından verilen rehabilitasyon eğitiminin postüral durum üzerindeki etkisini belirlemektir. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü, ön test-son test deneysel tasarımlı çalışma şeklinde 20.01.2024-20.04.2024 arasında deney (n=50) ve kontrol (n=50) grubu olmak üzere 100 hasta ile tamamlandı. Araştırmanın evrenini Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nöroloji servisinde yatan inme tanısı alan bireyler oluşturdu. Deney grubunda yer alan hastalara (n=50) eğitim verilip postüral değerlendirilmesi yapıldı. Eğitim yapılan hastalara eğitim öncesi, eğitimden 2 hafta sonra ve eğitimden 1 ay sonra olmak üzere 3 ölçüm yapıldı. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Postural Değerlendirme Ölçeği (PASS) kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 29.0 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Eğitim öncesinde kontrol ve deney gruplarının PASS puanları arasında anlamlı fark bulunmamaktadır (p=0.255). İkinci haftada sadece deney grubunda anlamlı artış görüldü (Ort=20.90).
Özet (Çeviri)
The Impact of Rehabilitation Education on Postural Alignment Purpose: The aim of this study is to determine the effect of rehabilitation education provided by a nurse on the postural status of individuals who have had a stroke Materials and methods: The study was conducted as a randomized controlled, pretest-posttest experimental design between January 20, 2024, and April 20, 2024, with a total of 100 patients divided into an experimental group (n=50) and a control group (n=50). The study population consisted of individuals diagnosed with stroke who were hospitalized in the Neurology ward of Malatya Training and Research Hospital. Patients in the experimental group (n=50) received education and underwent postural assessment. Measurements were taken three times for the educated patients: before the education, two weeks after, and one month after the education. Data were collected using a Personal Information Form and the Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS). The data obtained from the study were analyzed using SPSS version 29.0. Results: Before the training, there was no significant difference in PASS scores between the control and intervention groups (p=0.255). In the second week, a significant increase was observed only in the intervention group (Mean=20.90).