Turkish policy towards Greek education in Istanbul 1923-1974 secondary education and cultural identity
İstanbul'da Rum eğitimine yönelik Türk politikası 1923-1974 orta öğretim ve kültürel kimlik
  1. Tez No: 755100
  2. Yazar: İRİNİ SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN HALDON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Tez, on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı Yunan dünyasını karakterize eden öğrenimin yeniden canlanmasına bir girişle başlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte, Rum azınlık ve onun eğitim kurumları için yeni bir belirsizlik dönemi başladı. Yunanlıların o zamana kadar deneyimledikleri hızlı entelektüel ve ruhsal büyüme, yeni rejim altında duraklama eğilimindeydi. Bu çalışmanın büyük bir kısmı, Türk devletinin azınlıklar ve azınlık okulları ile ilgili politikasıyla bağlantılı olarak Türk milliyetçiliğinin yükselişine ayrılmıştır. 1930'lardaki Venizelos-Atatürk yakınlaşmasından sonra ve o dönemde imzalanan Türk-Yunan dostluk anlaşmalarına rağmen, azınlıklara yönelik şüphe ve güvensizlik, Türk iç politikasının temel özellikleri olmaya devam etti. Ayrıca, Müslüman ve gayrimüslim vatandaşlar arasındaki uzun süredir devam eden statü farkı laik Türk Devleti'nde de güçlü olmaya devam etti. Bu, gayrimüslim vatandaşların günlük yaşamlarında önemli ölçüde taciz edilmesiyle sonuçlandı. Avrupa'da milliyetçiliğin artmasıyla ve özellikle Nazi etkisi altında, Türkiye'deki tüm gayrimüslim azınlıklara (örneğin Varlık vergisi) ve ilgili kurumlarına aşırı milliyetçi politikalar dayatıldı. Bu tür politikaların psikolojik ve pratik sonuçları (örneğin 6/7 Eylül 1955'teki Yunan karşıtı isyanlar) Yunan toplumu ve okulları üzerinde muazzam bir etki yarattı. Genel olarak yabancı okulların ve özel olarak Yunan okullarının Türk hükümetine karşı casusluk faaliyetleri yürüttüğüne dair köklü bir şüphe gücünü korudu. Türk milliyetçiliği karşısında Rum okullarının hayatta kalması derinlemesine incelenir. Tez, İstanbul'daki Yunan orta öğretiminin mevcut ve gelecekteki beklentilerinin bir değerlendirmesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis begins with an introduction to the revival of leaming which characterised the nineteenth century Ottoman Greek world. Wıth the establishment of the Turkish Republic in 1923 - after the collapse of the Ottoman Empire - a new period of uncertainty began for the Greek minority and its educational institutions. The rapid intellectual and spiritual growth which the Greeks had experienced up to that time tended to stagnate under the new regime. The main bulk of this study is devoted to the rise of Turkish nationalism in connection with the polıcy of the Turkish State regarding minorities and minority schools. After the Venizelos-Atatürk rapprochement in the 1930s and despite the Greco-Turkish friendship agreements signed at the time, suspicion and mistrust towards minorities remained key features of Turkish intemal policy. Moreover, the long-standing 'differcnce' in status between the Müslim and non-Muslim Citizen remained strong in the secular Turkish State. Thİs culminated in considerable harassment in the everyday life of non-Muslim citizens. With the growth of nationalism in Euroie, and partıcularly under the Nazi influence, extreme nationalist policies were imposed upon ali non-Muslim minorities (e.g. the Varlık tax) and their respective institutions in Turkey. The psychological and practical consequences of such policies (e.g. the anti-Greek riots of 6/7 September 1955) had a tremendous impact on the Greek community and its schools. A deep-rooted suspıcıon that foreign schools in general and Greek schools in particular concealed spying activities against the Turkish govemment remained strong. The survival of Greek schools in the face of Turkish nationalism is studied in depth. The thesis concludes with an evaluation of current and füture prospects of the Greek secondary education in İstanbul.