Seleukeia Sidera Antik Kenti'nde Roma İmparatorluk Dönemi seramik üretimi ve ticari ilişkiler
Pottery Production and Commercial Connections in the Ancient City of Seleukeia Sidera in Roman Period
  1. Tez No: 755101
  2. Yazar: BURAK SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 657
Özet
Seleukeia Sidera'da gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ve kazılarda açığa çıkarılan Roma İmparatorluk ve Geç Roma İmparatorluk Dönemi seramikleri tez kapsamında incelenmiştir. Tipolojik sınıflandırmanın yanı sıra kırmızı astarlı kaplar, hazırlama/servis kapları, pişirme kapları ve unguentariumlar üzerinde arkeometrik analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda kırmızı astarlı sofra kaplarının çevre kentlerin üretimlerinden farklı, yeni bir grup olduğu anlaşılmıştır. Hatalı üretim örnekler ve kil kaynaklarının saptanamamış olması nedeniyle bu grubun kesin üretim yeri henüz bilinmemekle birlikte yerel/bölgesel üretim olduğu anlaşılmaktadır. Seramiklerin yanı sıra, kente yakın bir konumdaki Atabey Göleti kıyısından ve Kuleönü Ovası'ndan alınmış olan kil örnekleri üzerinde de analizler gerçekleştirilmiştir. Seramik ve kil örneklerinin element içeriklerinin karşılaştırılması sonucunda hazırlama/servis kapları, pişirme kapları, unguentariumlar ve LRD grubuyla özdeş seramiklerin kentte üretildiğini gösteren veriler elde edilmiştir. Analizler sonucunda Seleukeia Sidera'nın Roma İmparatorluk ve Geç Roma İmparatorluk Dönemleri'nde Güneybatı Anadolu Bölgesi'nde varlığı öne sürülen LRD koinésinin bir parçası olduğuna işaret eden veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Roman Imperial and Late Roman Imperial pottery found during the surveys and excavations carried out at Seleukeia Sidera were studied within the scope of the thesis. In addition to typological classification, archaeo-metrical analyses were carried out on samples of red slip wares, preparation/serving wares, cooking wares and unguentaria. The results of these archaeo-metrical analyses demonstrate that the red slip tableware found at Seleukeia constitutes a new group, different from the productions of surrounding cities. Since misfired examples or clay sources have not been found yet, it is understood that this group represents a local/regional production. In addition to pottery sherds, analyses were also carried out on clay samples from the Atabey Dam Lake and the Kuleönü Plain, in the vicinity of the city. Comparison of the elemental compositions of the pottery and clay samples shows that preparation/serving wares, cooking wares, unguentaria and a group similar to LRD ware were produced in the city. As a result of these analyses, the Seleukeia Sidera production could be identified as part of the LRD koinè established in Southwest Anatolia during the Roman Imperial and Late Roman Imperial Periods.