Türkiye'de çevresel Kuznets eğrisinin mekansal analizi
Spatial analysis of environmental Kuznets curve in Turkey
- Tez No: 755099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ekonomik büyüme ile çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışan Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezi literatürde oldukça popüler bir araştırma konusudur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin mekânsal analizler ile test edilmesidir. Araştırmanın sonuçlarına göre 2011-2020 dönemi için ters U eğrisi tespit edilmiştir. Ayrıca çevre kirliliğinin mekânsal ilişkiler kapsamında bir bölgesel taşma etkisine sahip olduğu ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde Çevresel Kuznets Eğrisinin farklı etkiler gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Environmental Kuznets Curve hypothesis, which tries to reveal the relationship between economic growth and environmental pollution, is a very popular research topic in the literature. The aim of this study is to test the Environmental Kuznets Curve hypothesis in Turkey with spatial analysis. According to the results of the research, an inverted U curve was determined for the period of 2011-2020. In addition, it has been determined that environmental pollution has a regional spillover effect within the scope of spatial relations and the Environmental Kuznets Curve has different effects in various regions of Turkey.