'Kizan Kaymakam Tahsin Bey': An analysis of a young Turk administrator's memoir within the scope of banditry and Ottoman administration in Macedonia (1897-1912)
'Kızan Kaymakam Tahsin Bey': Makedonya'da eşkıyalık ve Osmanlı yönetimi çerçevesinde ittihatçı bir yöneticinin hatıratının incelemesi (1897-1912)
- Tez No: 755116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Makedonya Meselesi, Osmanlı Devleti'nin son elli yılına büyük ölçüde etki etmiştir. Büyük devletlerin ve Balkan devletlerinin çıkarlarının kesiştiği Osmanlı Makedonyası, 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren milliyetçi ve ayrılıkçı hareketlerin terörize ettiği ve kontrolü için kanlı bir mücadele verdiği bir çatışma sahası haline gelmiştir. Osmanlı Devleti ise Makedonya'da çeteciliğe karşı hem askeri hem de siyasi mücadele verse de etkin ve kalıcı çözümler üretememiştir. Genç yaşta önce nahiye müdürü, sonra kaymakam olan namıdiğer Kızan Kaymakam Tahsin Bey, çete faaliyetlerinin en yoğun yaşandığı dönemde riskli bölgelerde görev yapmış olan Osmanlı bürokratlarından biridir. Tahsin Bey'in yıllar sonra yazdığı hatırat, hem birbirine hem de Osmanlı Devleti'ne karşı mücadele veren çetelerin ve Osmanlı Devleti'nin Makedonya'daki çetecilikle mücadelesinin farklı yönleriyle daha iyi anlaşılabilmesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, Makedonya'daki çete faaliyetleri ve ayrılıkçı-devrimci komitelerin gölgesinde köylü ve kasabalıların yaşamları ile Osmanlı Devleti'nin bölgedeki yönetimini bir Jön Türk olan genç kaymakamının hatıratı üzerinden incelemektedir. Tahsin Bey'in gözünden Makedonya'da çetecilik ve Osmanlı yönetimi incelenirken, Tahsin Bey'i ve anlatısını şekillendiren unsurlar ve bu unsurların Tahsin Bey'in Makedonyası üzerine muhtemel etkileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Macedonian Question greatly impacted the last fifty years of the Ottoman Empire. Ottoman Macedonia, where the interests of the Great Powers and the Balkan states clashed, became a conflict zone that was terrorized by nationalist and separatist movements and waged a bloody fight for control since the last quarter of the 19th century. On the other hand, the Ottoman Empire could not produce effective and permanent solutions, although it fought military and political struggles against the bandits in Macedonia. At a young age, first, being the district manager and then the district governor, aka Kızan District Governor Tahsin Bey, was one of the Ottoman bureaucrats who worked in risky areas during the most intense period of banditry activities. The memoir Tahsin Bey wrote years later is important in providing a better understanding of the different aspects of the banditry in Macedonia. This study examines the bandit activities in Macedonia, the lives of villagers and townspeople in the shadow of separatist-revolutionary committees, and the administration of the Ottoman Empire in the region through the memoir of a Young Turk, district governor. While examining the bandits and Ottoman rule in Macedonia through Tahsin Bey's eyes, the elements that shaped Tahsin Bey and his narrative and the possible effects of these elements on Tahsin Bey's Macedonia are discussed.