To vote or not to vote? Affective polarization and voter turnout in Turkey
Oy vermek ya da vermemek? Türkiye'de duygusal kutuplaşma ve seçime katılım
- Tez No: 755117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Türkiye'de duygusal kutuplaşmanın sandığa gitme üzerindeki etkisini incelemektedir. Duygusal kutuplaşma ile sandığa gitme arasındaki ilişki konsolide demokrasilerde incelenmiş olsa da, bu tez söz konusu ilişkiyi yerleşik demokrasilerin ötesinde test ederek literatüre katkıda bulunmaktadır. Ek olarak, parti aidiyeti seçmen katılımının bir açıklamasıysa, bu tez parti aidiyetinin seçmen katılımı üzerindeki olumlu etkisinin değişen duygusal kutuplaşma düzeylerine bağlı olup olmadığını da incelemektedir. Bu tezin teorik çerçevesi, Sosyal Kimlik Teorisi üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, duygusal kutuplaşma ve parti kimliği, Türkiye'de uzun süredir devam eden toplumsal bölünmeleri yansıtan toplumsal kimliklerin sonuçları olarak ele alınmaktadır. Duygusal kutuplaşma, seçmenlerin farklı siyasi partilere yönelik olumlu ve olumsuz duygularının derecesi olarak tanımlanmakta ve parti ve lider duygu termometrelerine dayalı olarak ölçülmektedir. Hipotezleri test etmek için bu tez, Türkiye'deki 3 seçim sonrası anketi içeren CSES verilerinin 3, 4 ve 5'inci Modüllerini kullanmaktadır. Analizler, duygusal kutuplaşma ve seçmen katılımı arasındaki ilişkiye ilişkin ana hipotez için ampirik kanıtlar sunmaktadır. Öte yandan, parti kimliğinin seçmen katılımı üzerindeki olumlu etkisinin daha yüksek duygusal kutuplaşma düzeylerine bağlı olduğunu bekleyen ikinci hipotez, ampirik bulgularla desteklenmemektedir. Aslında ampirik bulgular, duygusal kutuplaşma arttığında partizanlığın seçmen katılımı üzerindeki etkisinin azaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of affective polarization on voter turnout in Turkey. Although the relationship between affective polarization and voter turnout has been examined in consolidated democracies, this thesis contributes to the literature by testing this relationship beyond established democracies. In addition, if party identification is an explanation for voter turnout, this thesis also examines whether the positive effect of party identification on voter turnout is conditional on varying levels of affective polarization. The theoretical framework of this thesis builds upon Social Identity Theory. Therefore, affective polarization and party identification are treated as the results of social identities which reflect the long-lasting social cleavages in Turkey. Affective polarization is defined as the extent to which voters have positive and negative feelings toward different political parties and is measured based on party and leader feeling thermometers. To test the hypotheses, this thesis employs Modules 3 to 5 of CSES data which include 3 post-election surveys in Turkey. The analyses present empirical evidence for the main hypothesis of the relationship between affective polarization and voter turnout. On the other hand, the second hypothesis which expects that the positive effect of party identification on voter turnout is conditional on higher levels of affective polarization is not supported by empirical findings. In fact, empirical findings present that the effect of partisanship on voter turnout decreases when affective polarization increases.