Hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının araştırılması: Balıkesir ili hastanelerinde uygulama
Investigatison of nurses' awareness of occupational healthand safety: practice in hospitals in Balikesir
- Tez No: 755165
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sağlık kurumlarında çalışanların yaptıkları işten kaynaklı birçok riskli durumla baş başa kalmaktadırlar. Özellikle hemşireler tedavi sürecinde hastalarla daha fazla etkileşim halinde olmalarından ve birebir hasta kişilerle ilgilendiklerinden dolayı diğer sağlık çalışanlarına göre mesleki risk ve tehlikeler ile karşı karşıya kalma olasılığı da daha yüksektir. Çalışma esnasında çalışma ortamında gerçekleştirilen işten kaynaklı, kimyasal, psikolojik, biyolojik, fiziksel ve ergonomik riskler ile karşı karşıya kalabilen hemşireler için iş sağlığı ve güvenliği de işverenleri ve yöneticileri içinde oldukça önemli olduğu kadar hemşireler ve aileleri için de son derece önemlidir. Tüm bunlardan yola çıkarak araştırmada hemşirelerin mesleki deneyimleri, hangi servislerde çalıştıkları, mesai saatlerinin yoğunluğu, iş güvenliği eğitimi alıp almadıkları, iş ortamından kaynaklanan sorunları, iş kazası geçirme nedenleri, ne tür iş kazaları geçirdikleri, iş kazalarının önlenmesi için olması gereken önlemler ve hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının araştırılıp tespit edilmesi ve çözüm önerilerinde bulunulması amaçlanmıştır. Araştırmanının evreni 2020-2021 yılları arasında Balıkesir ili kamu hastanelerinde çalışmakta olan hemşireler tarafından oluşmaktadır. Araştırma örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 144 hemşire oluşturmaktadır. Anket uygulaması yüzyüze görüşme ile gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin görüşlerini içeren formlar istatistiksel değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma kapsamında hemşirelerin kişisel özelliklerini içeren kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; hemşirelerin güvenlik prosedürlerinin daha gerçekçi olmasını, hastane yönetiminin hemşirelerinin önerilerini dinlemesi, çalışma saatlerinde düzenlemelerin yapılması, işyeri güvenlik kontrollerinin daha sık yapılması; gerekli tüm ekipmanların sık olarak temin edilmesi, iş güvenliği eğitimi almaları, iş arkadaşları tarafından da güvenli davranışların desteklenmesi halinde daha güvenli şekilde çalışabilecekleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees of health facilities are left alone with many risky situations arising from the work they perform. In particular, nurses are more likely to face occupational risks and dangers than other health workers, as they interact more with patients during the treatment process and take care of sick people individually. Actually arising during the operation in the working environment, the chemical, psychological, biological, physical and ergonomic risks for nurses that may be faced by employers and occupational health and safety, it is very important for managers that for nurses and their families is extremely important. Based on all this, the professional experiences of nurses, the departments in which they work, the intensity of their working hours, whether they have received training.The universe of the research consists of nurses working in public hospitals in Balıkesir between the years 2020-2021. The research sample consists of 144 nurses who agreed to participate in the research. The survey application was carried out by face-to-face interview. The forms containing the opinions of the nurses were taken into statistical evaluation. Within the scope of the research, a personal information form containing the personal characteristics of the nurses and a questionnaire developed by the researcher were used.According to the results of the research; nurses' safety procedures become more realistic; hospital management listening to nurses' suggestions and making workplace safety checks more frequently; It has been concluded that if all necessary equipment is provided frequently and safe behaviors are supported by their colleagues, they can work more safely.