George Tsypin'in sahne ve mekan tasarımında mimari anlayış
Architectural understanding in George Tsypin's stage and space design
  1. Tez No: 755164
  2. Yazar: ELİF AYSU SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SUNGUR, DOÇ. DR. ÇİĞDEM CANBAY TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Architecture, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mimarlık ve sahne sanatları, bir mekân kullanarak insanın varlığı ve insan aracılığıyla zaman içinde şekillenen disiplinlerdir. Bu çalışma kapsamında mimar, heykeltıraş ve sahne tasarımcısı olan George Tsypin'in mekân tasarımlarında mimarlık ve heykel sanatının yansımaları incelenmektedir. Sahne tasarımı ve mimarlığın birbiriyle ve başka disiplinlerle ilişkili olduğu varsayımıyla bu çalışmada mimarlık eğitimi almış Tsypin'in sahne ve mekân tasarımlarında yer alan mimari anlayışın saptanması ve disiplinler arası bir çalışmanın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Sahne sanatları ve mimarlık disiplinlerinin ilişkisine dair literatür taranarak benzerlik ve farklılıklarına değinilmiş, tarihsel bir süreç okuması yapılmıştır. Ardından mimarlık ve sahne tasarımının temelinde yer alan mekân kavramının zaman ve bedenle ilişkisi; mekânı niteleyen unsurlardan malzeme, doku, ışık, renk, oran ve ölçek kavramları; tasarım ilkeleri ve sahne tasarımında multimedya kullanımı incelenmiştir. Tez kapsamında George Tsypin'in West Side Story müzikali, Pelléas et Mélisande operası, Saint Francis of Assisi sahnesi, Planet Earth Gallery tasarımı, The Ring Cycle (Amsterdam ve St. Petersburg sahneleri), Les Troyens ve The Fiery Angel için tasarladığı sahneler incelenmiştir. Mimarlık disiplinindeki ve diğer disiplinlerdeki tasarımcıların sahne tasarımına yaklaşımlarının farkını anlamak için Pelléas et Mélisande, The Ring Cycle, Les Troyens ve Fiery Angel operalarına ait sahne tasarımları analiz edilirken çeşitli disiplinlerdeki sanatçıların tasarımlarına da yer verilmiştir. Bu çalışmalar karşılaştırıldığında farklı sanat ve tasarım disiplinlerinin kendi uzmanlık alanlarını sahne tasarımına yansıttığı gözlemlenmiştir. Mimar, sahne tasarımlarında tüm çerçeveyi insan ölçeği ile ilişkilendirerek kullanmıştır. Her dekoru görsel bir arka fon olmaktan çıkararak ona bir işlev ve hareketlilik kazandırdığı, çeşitli malzemelere yer verdiği tasarımlarında daha sade renk tercihlerinde bulunduğu dikkat çekmiştir. Lisans eğitiminde dönemin avangart mimarlarından aldığı eğitiminin etkisiyle tasarımlarında disiplinler arası çalışmalara ve yapıcı yıkıcılık temasına ağırlık vermiştir. Bu çalışma, sahne sanatları ve mimarlık ilişkisinin anlaşılması için bir başlangıç seviyesinde olup araştırmalara devam edilebilir. İki disiplin ortak yönlerini kullanarak farklılıklarından öğrenebilir ve birbirlerinden beslenerek bunları üretim pratiğine aktarabilir.
Özet (Çeviri)
Architecture and the performing arts use a space. And these disciplines are shaped over time by the existence of human beings. Within the scope of this study, the reflections of architecture and sculpture art in the space designs of George Tsypin, who is an architect, sculptor and stage designer, are examined. Assuming that stage design and architecture are related to each other and other disciplines, this study is aimed to determine the architectural understanding of the stage and space designs of Tsypin, who studied architecture, and to carry out an interdisciplinary study. By making a literature review on the relationship between performing arts and architectural disciplines, their similarities and differences were mentioned, and a historical process reading was made. Then, the relationship between the concept of space, which is at the core of architecture and stage design, with time and body, and the concepts of material, texture, light, color, proportion and scale, which are the elements that characterize space, design principles and the use of multimedia in stage design are examined. Within the scope of the thesis, scenes designed by George Tsypin for West Side Story musical, Pelléas et Mélisande opera, Saint Francis of Assisi stage, Planet Earth Gallery design, The Ring Cycle (Amsterdam and St. Petersburg stages), Les Troyens and The Fiery Angel were examined. To understand the difference between the approaches of designers in architecture and other disciplines to stage design, the stage designs of artists from various disciplines are also included. This study is at the beginning level to understand the relationship between performing arts and architecture and it is possible to continue research. The two disciplines can learn from their differences by using their common aspects and transfer them to production practice by inspiring each other.