Hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının araştırılması; Iğdır Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi örneği
Research on occupational health and safety awareness of nurses; Igdir Dr. Case of Novruz Erez State Hospital
- Tez No: 831188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEKİN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Iğdır Dr.Nevruz EREZ Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki farkındalıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma da Iğdır Dr.Nevruz EREZ Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşilere anket uygulaması ve yüzyüze görüşme ile gerçekleştirildi. Hemşirelerin görüşlerini içeren formlar istatistiksel değerlendirmeye alındı. Araştırma kapsamında hemşirelerin kişisel özelliklerini içeren kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanıldı. Hastane'de çalışan Hemşirelere sunulan anketlerden elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada Mann Whitney U Testi ve Kuruskal Wallis H Testi ve 5 li likert ölçeği kullanılmıştır. Iğdır Dr.Nevruz EREZ Devlet Hastanesi'nde 286 hemşire çalışmaktadır.Bazı hemşirelerin izinde olması,bazı hemşirelerin ankete katılmak istememesi ve bazı hemşirelerin de geçici görevlendirmede olması sebebi ile 180 hemşire anket çalışmasına katılmıştır. Katılanların 60'ı erkek,120'si kadındır. Yapılan bu çalışmada, hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği algısını etkileyen faktörler arasında cinsiyet, yaş, çocuk sahibi olma ve çocuk sayısı ile bunlara bağlı personel sayısı gibi faktörlerin bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ancak medeni hal, eğitim durumu, çalışma tarzı ve çalışma süresi gibi faktörlerin hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği algısını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği algısının sadece belli başlı faktörlere değil, daha geniş bir yelpazeye yayılan özelliklere bağlı olarak şekillendiğini göstermektedir. Hastenede hemşirelerin daha verimli ve güvenli çalışmaları için öneriler sunulmuştur.Hastane çalışma ortamında güvenlik kültürü oluşması için hastane yönetiminin ne tür önlemler alması gerektiği yönünde çalışma yapılmıştır. Hemşirelerin mesleki deneyimleri, hangi servislerde çalıştıkları, mesai saatlerinin yoğunluğu, iş güvenliği eğitimi alıp almadıkları, iş ortamından kaynaklanan sorunları, iş kazası geçirme nedenleri, ne tür iş kazaları geçirdikleri, iş kazalarının önlenmesi için gereken önlemler ve hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının araştırılıp tespit edilmesi ve çözüm önerilerinde bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the awareness of nurses working at Iğdır Dr. Nevruz EREZ State Hospital regarding Occupational Health and Safety. The research was carried out through surveys and face-to-face interviews with nurses working at Iğdır Dr. Nevruz EREZ State Hospital. The survey was conducted through face-to-face interviews, and the forms containing the opinions of the nurses were subjected to statistical analysis. The research included a personal information form that covered the nurses' personal characteristics and a survey form developed by the researcher. Data obtained from the surveys distributed to the nurses at the hospital were analyzed using the SPSS 22 software package. In the research, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used, along with a 5-point Likert scale. There are 286 nurses working at Iğdır Dr. Nevruz EREZ State Hospital. However, due to some nurses being on leave, some not wanting to participate in the survey, and some being on temporary assignments, a total of 180 nurses participated in the survey. Of those who participated, 60 were male, and 120 were female. In this study, it was determined that factors such as gender, age, having children, and the number of children, as well as the associated staff numbers, did not have an effect on nurses' perception of occupational health and safety. However, factors such as marital status, education level, working style, and duration of employment were found to influence nurses' perception of occupational health and safety. These results indicate that nurses' perception of occupational health and safety is shaped not only by specific factors but also by a broader range of characteristics. Recommendations have been made to enhance the efficiency and safety of nurses in the hospital. Work has been carried out to determine what measures the hospital management needs to take to establish a culture of safety in the hospital environment. The study aimed to investigate and identify nurses' professional experiences, the departments they work in, the intensity of their working hours, whether they have received occupational safety training, problems arising from the work environment, reasons for workplace accidents, types of workplace accidents, measures required to prevent workplace accidents, and nurses' awareness of occupational health and safety, and to provide solutions.