Katılım bankalarının reel sektöre verdikleri kredilerin büyümeye etkisi: 2005-2017 dönemi Türkiye örneği
The effect of loans given by participation banks to the real economy on growth: Example for Turkey for the period of 2005-2017
- Tez No: 755172
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bankacılık sektörüne genel bir bakış yapılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de bulunan Katılım Bankaları ve Türkiye ekonomisine etkileri teorik olarak araştırılmıştır. Son bölüm de ise Türkiye'de faaliyet gösteren Katılım Bankaları'nın reel sektöre verdikleri kredilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini; 2005 yılı ilk çeyreğinden 2017 yılı ilk çeyreğine kadar olan dönemi kapsayacak şekilde, üçer aylık (çeyreklik) veriler kullanılarak ekonometrik analizler ve testler yapılmıştır. Bu çalışmada ADF ve PP birim kök testleri ile durağanlık sınaması yapılmıştır. Johansen eşbütünleşme ve Granger nedensellik analizleri gerçekleştirilmiştir. Son olarak Granger nedensellik testi ile Katılım Bankaları kredilerinden GSYİH'a doğru tek yönlü ve pozitif bir nedensellik bulunmuştur. Kalkınma ve Yatırım Bankaları ile GSYİH'a doğru tek yönlü ve pozitif nedensellikten söz edilirken, Mevduat Bankalarından GSYİH'a doğru çift yönlü ve pozitif bir nedensellik söz konusu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research consists of three parts. In the first part, an overview of the banking sector was made. In the second part, the Participation Banks in Turkey and their effects on the Turkish economy are investigated theoretically. In the last section, the effect of the loans given by the Participation Banks operating in Turkey to the real sector on economic growth; Econometric analyzes and tests were carried out using quarterly (quarterly) data, covering the period from the first quarter of 2005 to the first quarter of 2017. In this study, stationarity tests were carried out with ADF and PP unit root tests. Johansen cointegration and Granger causality analyzes were performed. Finally, with the Granger causality test, a unidirectional and positive causality was found from Participation Bank loans to GDP. While there is one-way and positive causality from Development and Investment Banks to GDP, it is seen that there is a two-way and positive causality from Deposit Banks to GDP.