Ulusal tarama programından yönlendirilen ve TSH yüksekliği saptanan olgularda konjenital hipotiroidi tanı oranı, etyolojik dağılım ve tedavi altında izlemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of congenital hypothyroidism diagnosis rate, etiological distribution and follow-up treatment in cases referred from the national screening program with HİGH TSH values
- Tez No: 755177
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tarama amaçlı alınan topuk kanı örneğinde ve hastane kontrollerinde tiroid stimüle edici hormon (TSH) yüksekliği ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Endokrinolojisi Polikliniği'ne yönlendirilen olgularda konjenital hipotiroidi tanı alma oranını, tanı alan olguların klinik ve laboratuvar özellikleri ile etiyolojik dağılımlarını belirlemektir. Materyal ve Metod: Bu retrospektif araştırmaya Sağlık Bakanlığı Ulusal Tarama Programı kapsamında alınan topuk kanı örneğinde ve hastane kontrollerinde TSH yüksekliği saptanarak başvuran hastaların Mayıs 2013 - Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Endokrinolojisi Polikliniği'ne yönlendirilen 579 olgu dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda cinsiyet dağılımı geçici primer KH tanısı olan olgularda kızların sayısı erkeklere oranla daha fazla görülürken, subklinik hipotiroidi tanısı olan grupta erkek oranı daha yüksek olarak bulundu. Tüm gruplar incelendiğinde ise subklinik hipotiroidi tanısı alan olguların sonuçları kalıcı ve geçici primer KH tanısı alan olguların sonuçlarından daha yüksek bulunmuştur. Yukarıda belirtilen bulgular istatistiksel açıdan anlamlıdır (Kruskal-Wallis, p0,05) ancak geçici primer KH ile subklinik grup arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (Kruskal-Wallis, p=0,018).
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital hypothyroidism (CH) is defined as the insufficiency of thyroid hormones in newborns. It is the most common endocrine disease of childhood with a rate of 1/1400 to 1/2800 worldwide. Thyroid hormones have critical importance on energy metabolism, thermogenesis, growth-development, bone, and central nervous system development. Thyroid hormones play roles in neuronogenesis, gliogenesis, neuronal cell migration, formation of cortical layer, dendrite and axonal growth, synaptogenesis and myelination. In hypothyroidism, pyramidal cells in the neocortex and Purkinje cells in the cerebellum are affected, and irreversible cognitive and motor disorders occur. Congenital hypothyroidism is also one of the most important causes of preventable mental retardation. Aim: The aim of this study is to determine the rate, clinical and laboratory characteristics, and etiological distribution of cases with diagnosis of congenital hypothyroidism in the cases referred to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and Pediatric Endocrinology with elevated thyroid stimulating hormone (TSH) in heel blood sample taken for screening and in hospital admissions. Materials and Methods: Five hundred and seventy nine cases, who applied with TSH elevation detected in the heel blood sample taken within the scope of the Ministry of Health National Screening Program and hospital controls and referred to Ankara University Faculty of Medicine Pediatrics Department of Pediatric Endocrinology between 01.05.2013 and 01.05.2018 were included in this retrospective study. Results: In our study, the number of girls was found to be higher in individuals with a diagnosis of transient primary CH, while the rate of boys was found to be higher in the group with a diagnosis of subclinical hypothyroidism. When all groups were examined, the results of individuals diagnosed with subclinical hypothyroidism were found to be higher than the results of individuals diagnosed with permanent and transient primary CH. These differences are statistically significant (Kruskal-Wallis, p0.05), but there was a significant difference between the transient primary CH and the subclinical groups (Kruskal-Wallis, p=0.018).