The inclusion of the nature of science in Turkish science curriculum
Türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programındaki bilimin doğası içeriğinin incelenmesi
- Tez No: 755251
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımına Dayalı Bilimin Doğası (RFN), bilimin bilişsel-epistemik ve sosyal-kurumsal sistemlerinden oluşan kapsamlı bir yaklaşımdır (Erduran ve Dagher, 2014a; Kaya ve Erduran, 2016a). Bu çalışmanın amacı, bilimin doğasının Türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programındaki içeriğini RFN bakış açısından incelemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise fen bilimleri öğretmenlerinin RFN ve fen bilimleri dersi öğretim programı hakkındaki görüşlerini incelemektir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında uygulamaya konulan ve ilkokul ve ortaokul seviyelerinde kullanılan Türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programı araştırmanın temel veri kaynağıdır. Fen bilimleri dersi öğretim programı içerik analizi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 10 fen bilimleri öğretmenidir. Yarı yapılandırılmış görüşme protokolü ve Kaya ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen RFN Anketi fen bilimleri öğretmenlerine uygulanmıştır. Görüşmelerden ve anketten elde edilen veriler sırasıyla tematik analiz ve betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programının bilimin sosyal-kurumsal sisteminden çok bilişsel-epistemik sistemine atıfta bulunduğunu göstermiştir. Fen bilimleri dersi öğretim programında bilimsel pratikler kategorisi en yüksek kod sıklığına sahipken, politik güç yapıları kategorisi en az kod sıklığına sahiptir. Fen bilimleri öğretmenlerinin RFN Anketine göre RFN anlama düzeyleri orta ve yüksek düzeyde bulunmuştur. Ancak görüşmelerde öğretmenlerin bazı RFN kategorileri hakkında naif görüşler ve sınırlı bilgi sergiledikleri görülmüştür. Fen bilimleri öğretmenleri, bilimin doğasının fen bilimleri dersi öğretim programına daha fazla entegre edilmesini ve bilimin doğası ile ilgili kaynakların artırılmasını önermişlerdir. Bu çalışmanın, RFN'nin fen bilimleri öğretim programına dahil edilmesi ve RFN'nin öğretmen eğitimine entegrasyonu için önerileri vardır.
Özet (Çeviri)
The Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Science (RFN) is a comprehensive approach that consists of the cognitive-epistemic and social-institutional systems of science (Erduran & Dagher, 2014a; Kaya & Erduran, 2016a). The purpose of the study is to examine the inclusion of the Nature of Science (NOS) in the Turkish science curriculum from the RFN perspective. Another purpose of the study is to investigate science teachers' views of the RFN and science curriculum. The Turkish science curriculum that was implemented in 2018 by the National Ministry of Education and used in the levels of primary school and middle school is the main data source of the study. The science curriculum was analyzed by content analysis. Furthermore, the participants of the study are 10 science teachers that were selected by purposive sampling. The semi-structured interview protocol and the RFN Questionnaire that was developed by Kaya et al. (2019) were applied to the science teachers. The data that comes from the interviews and the questionnaire were analyzed by thematic analysis and descriptive statistics, respectively. The findings of the study showed that the Turkish science curriculum refers more to the cognitive-epistemic system of science than the social-institutional system of science. The category of scientific practices has the highest code frequency, while the category of political power structures has the least code frequency in the science curriculum. Science teachers' RFN understanding levels were found moderate and high according to the RFN Questionnaire. However, in the interviews, it was realized that participants exhibit naïve views and limited knowledge about some RFN categories. The science teachers suggested that NOS should be integrated to the science curriculum more and sources about NOS should be increased. This study has implications for the inclusion of the RFN in the science curriculum and the integration of the RFN in the teacher-training.