Karotis Arter Stenozu tedavisinde kullanılan karotis endarterektomi ile karotis arter stentleme yöntemlerinin maliyet etkililiğinin değerlendirilmesi
Assessment of the cost and effectiveness of carotid endarterectomy and carotid artery stenting methods applied in the treatment of Carotid Artery Stenosis disease
  1. Tez No: 755254
  2. Yazar: İZZET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU, DOÇ. DR. İHSAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Araştırmada karotis arter stenozu hastalığı (KrAH) tedavisinde karotis arter stentleme (KAS) ve karotis endarterektomi(KAE) yöntemlerinin klinik ve maliyet etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanınklinik etkililiğindetedavi sonrası seçilmiş kısa ve orta dönem inme (any stroke), miyokard enfarktüsü ve mortalite (all-cause mortalite) klinik göstergelerinin KAS ve KAE yöntemleri ile tedavi olunması durumunda ne kadarlık bir iyileşmenin sağlandığı meta analiz ile ortaya konmuştur. 1994-2020 yılları arasında yayınlanmış, elektronik veri tabanlarında KrAH tanısı konmuş KAS veya KAE ile tedavi olmuş RKÇ'ler analize dâhil edildiği bu araştırmada kısa dönem toplam 19 çalışma, orta dönem ise toplam 12 çalışma (semptomatik ya da asemptomatik) analize dâhil edilmiştir. Kısa dönem örneklem büyüklüğü KAS yönteminde 5093 kişi, KAE yönteminde 4309 kişi; orta dönem örneklem büyüklüğü KAS yönteminde 4498 kişi, KAE yöntemindeise 3803 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada tedavi yöntemlerinin etkinliğini (etki büyüklüğü) tespit edebilmek için risk oranı(RO) etki ölçütü kullanılmıştır. Araştırmada tüm analizlerde homojenlik varsayımı sağlandığından sabit-etkiler modeli istatistiği kullanılmıştır. Sadece kısa dönem mortalite olgusunda yayın yanlılığı riskinin tespit edildiği araştırmada, gözlenen asimetrik durum Egger regresyon yöntemiyle de doğrulanmıştır (p=0,006).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the clinical and cost effectiveness of carotid artery stenting (CAS) and carotid endarterectomy (CAE) procedures in the treatment of carotid artery stenosis disease (CrAD). In the research, clinical effectiveness of CAS and CAE after treatment has evaluated in terms of short and mid-term any stroke, myocardial infarction and all-cause mortality. The published literature was electronically searched for randomized controlled trials (RCTs) between CAS and CEA for the treatment of carotid stenosis performed from 1994 to December 2020.In this research, a total of 19 short-term studies and a total of 12 mid-term studies (symptomatic or asymptomatic) were included in the analysis. Also in research, the short-term sample size consists of 5093 individuals in the KAS procedure and 4309 individuals in the CAE procedure. Moreover, the mid-term sample size consists of 4498 individuals in the CAS procedure and 3803 individuals in the CAE procedure.The pooled risk ratio (RO) was calculated to determine the effectiveness (effect size) of the treatment procedure. Since homogeneity was assumed in all analyzes, fixed-effect model statistic was operated for analysis. In the research in which the risk of publication bias was determined only in a case of short-term mortality, the observed asymmetry was also confirmed by the Egger regression method (p=0.006).