Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Sodom ve Gomore romanında metinlerarası ilişkiler
Intertextual Relations in the Sodom and Gomore Novel of Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  1. Tez No: 755269
  2. Yazar: OSMAN MERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, kaleme almış olduğu eserleriyle daima isminden söz ettiren bir yazar olmuştur. Yakup Kadri'nin almış olduğu eğitimler, bulunduğu ortamlar eserlerini yansıyan ana etmenlerdir. Yazarın eserleri, okuyucuya farklı anlam katmanlarının kapılarını aralamaktadır. Bu açıdan Yakup Kadri Karaosmanoğlu kaynakları hakkında akademik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu durum onun yazarlığının ve üslubunun anlaşılması açısından bir eksiklik olarak görülmektedir. Bu tezde, Yakup Kadri hakkında yapılan çalışmalardaki söz konusu eksikliği gidermek amacıyla yazarın Sodom ve Gomore romanı metinlerarası ilişkiler kuramı bakımından incelenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle metin kavramı tartışılmış ardından metinlerarası kuramı hakkında çalışmalar yapan kuramcıların görüşlerine yer verilmiştir. Ardından Sodom ve Gomore'ın kurgusunda rol oynayan metinler incelenmiştir. Bu noktada Shakespeare'in eserleri, Oscar Wilde'in Dorian Gray'in Portesi, Pierre Loti'nin eserleri, Yunan mitolojisine ait öğeler, Kutsal Metinlere ait parçalar romanın olay örgüsü ve karakter kurgulamasında etkili olduğu görülmüştür. Bu bağlamda romanın içerişinde yer alan metinler ortaya çıkartılmış ve metinlerarasılık bağlamında yeniden yorumlanmıştır. Bu sayede romanın çok sesli bir yapıya sahip olduğu ortaya çıkartılmış ve eserin arka planında yer alan kaynaklar ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yakup Kadri Karaosmanoğlu has always been a famous writer with his works. The education life of Yakup Kadri and the environments he lived in are the main factors that reflect his works. The works of the author open the doors of different layers of meaning to the reader. In this respect, there is no academic study on the sources of Yakup Kadri Karaosmanoğlu. This situation is seen as a deficiency in terms of understanding his authorship and style. In this thesis, the author's novel Sodom and Gomorrah has been examined in terms of intertextual relations theory in order to eliminate the said deficiency in the studies on Yakup Kadri. In this direction, firstly the concept of text was discussed, then the views of theorists working on intertextual theory were included. Then, the texts that played a role in the fiction of Sodom and Gomorrah were examined. At this point, it has been seen that Shakespeare's works, Oscar Wilde's Porte of Dorian Gray, Pierre Loti's works, elements of Greek mythology, parts of the holy texts are effective in the plot and character fiction of the novel. In this context, the texts in the novel were revealed and reinterpreted in the context of intertextuality. In this way, it was revealed that the novel has a polyphonic structure and the sources in the background of the work were revealed.