Alkolik olmayan yağlı pankreasta ekzokrin fonksiyonların incelenmesi için hayvan modeli oluşturma çalışması
Animal modeling study for examination of exocrine functions of non-alcoholic fatty pancreas
  1. Tez No: 755268
  2. Yazar: PELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Physiology, Physiopathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma alkolik olmayan yağlı pankrasta ekzokrin fonksiyonların incelenmesi için hayvan modeli oluşturmak amacıyla planlandı. Çalışmada 32 adet erkek C57BL/6 fare kullanıldı. Fareler, her grupta 8 hayvan olmak üzere; 2 deney ve 2 kontrol grubu olarak 4 gruba rastgele ayrılmıştır. Deney grubundaki hayvanlar yüksek yağ yüksek sükroz diyeti (HFHSD) ile ; kontrol grubundaki hayvanlar ise standart diyet ile 6-8 ve 10-12 haftalar boyunca beslenmişlerdir. Çalışma süresince hayvanların haftalık ağırlık takipleri yapılmıştır. Sakrifikasyon öncesi gaitada yağ analizi için hayvanlardan gaita toplanmış ve kan şekeri ölçümleri yapılmıştır. Alınan kandan amilaz, lipaz ve yağ parametreleri ölçüldü. Pankreas dokusu tartıldıktan sonra histolojik değerlendirmeler için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to establish an animal model for evaluating exocrine functions in nonalcoholic fatty pancreas disease (NAFPD). In this study, 32 male C57BL/6 mice were used. Animals divided into 4 groups: 2 experimental and 2 control groups. While experimental groups were fed with high fat high sucrose diet (HFHSD); animals in control groups were fed with a standard diet for 6-8 and 10-12 weeks. During the protocol, weights of animals were noted. Stool was collected from animals for analysis of fat in the stool and blood sugars were determined before sacrification. Amylase, lipase and lipid parameters were measured from the blood taken. After weighing the pancreas, it was used for histological evaluations.