Çan (Çanakkale) Kocalar riyolotik tüfünün yerkarosu masse hammaddesi yönünden araştırılması
- Tez No: 75527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET inceleme alanını oluşturan Kocalar ocağı, Çanakkale ili, Çan ilçesi, Kocalar köyünün 2 km. kuzeyinde yeralmaktadır. Troas Minerals Madencilik Turizm A.Ş. 'ye ait olan Kocalar ocağı hammaddesi Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. tarafından kullanılmaktadır. Kocalar riyolitik tütünün yerkarosu masse hammaddesi yönünden araştırılması konulu bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde seramik hammaddeleri tanıtılmış, Türkiye ve dünyadaki mevcut hammadde potansiyeli anlatılmıştır. Seramik hammaddesi seçiminde belirleyici olan kriterler verildikten sonra, kısaca Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. yerkarosu üretim prosesi hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde ise bölgenin genel jeolojisi anlatılmış, Kocalar köyü ve yakın civarının 1/25000 ölçekli genel jeoloji haritası hazırlanmıştır. Daha sonra Kocalar ocağı ve yakın çevresinin 1/5000 ölçekli ayrıntılı jeoloji haritası ve 1/1000 ölçekli Kocalar ocağı numune haritası yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kocalar ocağına ait mineralojik, petrografik ve termal analizlere yer verilmiş, fiziksel, kimyasal ve teknolojik özellikler belirlenmiştir. Aynı zamanda ocağa ait kimyasal özelliklerden toplam alkali ve demir, Teknolojik özelliklerden ise viskozite, küçülme, su emme ve pişme rengi (L) parametreleri için haritalar hazırlanmıştır. Çalışmanın son kısmında, araştırmanın bütününden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF KOCALAR (ÇAN-ÇANAKKALE) RHYOLITIC TUFF AND ITS POSSIBLE USAGE IN CERAMIC INDUSTRY IN TERMS OF FLOOR TILES SUMMARY Kocalar mine is located in 2 km. from the north of Çanakkale city, Kocalar village. Kocalar mine claimed by Troas Minerals Madencilik A.Ş. and its material is being used in body formula by Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. In this study, firstly were given the knowledge about ceramic raw metarials and their possible usage in the ceramic industry. Ceramic floor tile production of Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. were given shortly knowledge. The floor tile production includes mainly proceses such as grinding and blunging of raw metarials, granulation, pressing, glazing and firing. The Paleozoic aged metamorphic rocks are the oldest units in the surveying area. Miocene aged volcanic rocks like andesite, rhyolite and agglomerate are overlaid this strato. Between these units the young sediments are located. The Kocalar mine raw material in the surveying area are investigated by its usage in ceramic industry in terms of floor tiles and quality. The surveying area and its environs are covered with volcanic rocks. The dominated unit in the mine is silisified rhyolitic tuff. The surroundings units of that mine are alterated andesite. In the surveying area, during the volcanic activities, the tuff unit ranging a wide area with a low content of iron and rich in feldspar confronted with a dense tectonic activities. On the surface, 60-70 ° inclined and sometimes the vertical fractured structure can be seen. Depending on this fractured structure affecting with surface-undergrond and hydrothermal waters, some parts of feldspar were transformed to kaolinite. The results of the investigation were performed with the Kocalar rhyolitic tuff characterization and its applications in ceramic industry were follows; As a result of the macro investigations made, the tuff samples were white and composed of orthoclase and quartz with a thickness of up to 5-6mm. The rocks have vitrophyric texture. As a result of microskobic investigations, due to heterogen structure of the rocks, thin section taken from the different stage of rocks were studied in polarizing microscope and scanning electron microskope. As can be seen figure 1, the quartz are generally found within particled matrix. In thin sections have been phenocrystals of albite, orthoclase and quartz. The rock is extremely silisified. The original shape of the phenocrystals were not saved. The black particles of rock which are seen in figure 2 are examined under the Polarizing microskope. The black colour particles reaching a part size of 500 micron were defined as iron minerals.XII Figure 1 In the polarizing microscope, the appearance of albite, quartz and ortoclase (X40). Figure 2. In the polarizing microscope, the appearance of black iron minerals (X 40).The total of Si02-Al203-Alcali content is over 96 % and Alumina content changes between 14,84 and 15,32 in the Kocalar rhyolitic tuff. The iron, magnesium and calcium are low. Chemical analysis results were given in the below table. The mineralogical content of five samples taken from Kocalar rhyolitic tuff are given in the table as a result of their X-ray diffraction (XRD) analysis. The results of the Differential thermal analysis (DTA) and Thermogravimetric analysis (TG) curves of samples which characterize the mine are as follows; The raw materials lose that all physical water at 150-300°C. The reaction which is exothermic in DTA curves are observed as a weight loss in TG curves. The iron containing minerals in the raw materials began to combust at 570-71 0°C. Some iron minerals in the raw materials are decomposed and returned to gaseous phase. The results of the physical properties were performed with the Kocalar rhyolitic tuff characterization were follows:XIV Heat microskope and dilatometric tests were made in order to understand firing properties of kocalar rhyolitic tuff. In figure 3 were showed heat microskope photograps. Figure 3. Heat microskope photograps. Kocalar mine were classified into five sections in order to determine its technological properties. The technological tests were classified into two parts as a scrap and firing properties. The results of the technological properties were given as follows. In this study, important technological and chemical tests from the view point of ceramic floor tile production have been done on the 54 samples. Surfer maps haveXV been prepared according to water absorbtion, shrinkage, viscosity, colour L, iron and total alcali parameters. As a conclusion, the sections represanted light colour tones samples in the izohips maps are available for the mass production of Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.