Kemoterapi alan kanser hastalarında stres yaratan durumlar ve stresle başetme stratejileri
Stress in cancer patients receiving chemotherapycaused situations and strategies for coating strategies
- Tez No: 755288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma kemoterapi alan kanser hastalarında stres yaratan durumları ve hastaların stresle baş etme stratejilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırma evrenini Konya'da bir üniversite hastanesinin onkoloji kliniğinde yatan, kanser tanısı almış hastalar oluşturup, araştırmanın örneklemini ise 10 Ekim 2021- 30 Mart 2022 tarihleri arasında onkoloji kliniğinde yatan ve en az bir kür kemoterapi tedavisi alan, G-power analizine göre belirlenmiş 150 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik, Klinik ve Stres Yaratan Durumlara İlişkin Bilgi Formu'' ve ”Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)" kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların %62'si erkek, ortalama tanı süreleri 19,55±29,25 aydır. Hastalarda en fazla görülen kanser türü kolorektal kanser olup, tüm hastaların %61'inin kanseri dördüncü evrededir. Hastalarda kemoterapi tedavisinin yan etkilerinden en fazla bulantı-kusma (%47) ve yorgunluğun (%65) stres oluşturduğu belirlenmiştir. Hastalığın uzun süre tedavi gerektirmesi (%48) ve bilinmezlik duygusu (%44) psikososyal olarak stres oluşturan durumlardır. Hastalar en fazla kaygı (%45) ve belirsizlik (%47) yaşadıklarını ifade etmiştir. Hastaların %79'unun stresle baş etmek için namaz kılma, dua etme gibi manevi uygulamalar yaptığı,%70'inin duygu, düşünce ve sorunlarını yakın çevresiyle paylaştığı bulunmuştur. Hastaların kemoterapinin fiziksel yan etkileri ile baş etmek için en çok kullandıkları yöntemler; reçete edilen ilacı almak (%77) ve sağlık kuruluşuna başvurmaktır (%62). Hastalar, SBTÖ alt boyutlarından en fazla kendine güvenli yaklaşımı kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the stressors of cancer patients receiving chemotherapy and their strategies for coping with stress. It is a descriptive and crosssectional study.The study population consisted of patients who were diagnosed with cancer in the oncology clinic of a university hospital in Konya, and the sample of the study was 150 patients who were hospitalized in the oncology clinic between October 10,2021 and March 30,2022 and received at least one cure of chemotherapy, determined according to G-power analysis.“Sociodemographic, Clinical and Stress-Creating Situations Information Form”and“”Ways of Coping Inventory(WCI)" were used as data collection tools. 62%of the patients participating in the study were male, and the mean diagnosis time was 19.55±29.25 months.It was determined that the most common side effects of chemotherapy treatment were nausea-vomiting(47%)and fatigue(65%).The long-term need for treatment (48%) and the feeling of uncertainty (44%) were psychosocial stressors.The patients stated that they experienced the most anxiety(45%) and uncertainty (47%).It was found that 79%of the patients did spiritual practices such as praying and praying to cope with stress, and 70%shared their feelings, thoughts and problems with their close circles. The patients used the self-confident approach the most among the WCI sub-dimensions