Learners' collaboration experiences in online teams and their perceptions of teamwork strategies in an online graduate class
Öğrencilerin çevrimiçi ekiplerdeki işbirliği deneyimleri ve çevrimiçi lisans dersinde ekip çalışması stratejilerine ilişkin algıları
- Tez No: 755287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çevrimiçi işbirlikçi öğrenme teorisi, fikir alışverişinde bulunarak, tartışarak ve fikir birliğine vararak öğrenenlerin bilgi birikimini teşvik eder. Ekipler halinde birlikte çalışmak, bilgiyi yapılandırmak için çevrim içi öğrenme ortamlarında giderek daha fazla uygulanan bir strateji haline gelmiştir. Ancak grup üyeleri ekip çalışması deneyimlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle, öğreticiler tarafından geliştirilen etkili ekip çalışması stratejilerinin kullanılması, çevrim içi öğrenme ortamlarını besleyen bir ihtiyaç olmuştur. Mevcut durum çalışması için literatürden yedi farklı takım çalışması stratejisi seçilmiştir. Türkiye'deki bir özel üniversitede çevrim içi bir yüksek lisans dersinin öğrencileri, öğrencilerin algılarını anlamak ve deneyimlerine ilişkin iç görüleri Ortaya çıkarmak için bir örnek olay olarak seçilmiştir. Öğrenci görüşmelerinden, belge analizinden ve gözlemlerden toplanan veriler, katılımcıların farklı ekip çalışması stratejileri için farklı anlayışlara sahip olduğunu göstermiştir. Bireysel farklılıklar katılımcıların takım stratejilerimi deneyimleme şekillerini etkilemiştir. Dönem boyunca aynı ekip üyeleriyle çalışmak ekip güvenini artırmış ve ekiplere ait olma duygusunu desteklemiştir. Katılımcılar, çalışma saatleri ve tarzlarına göre gruplandırma stratejisinden memnun kalmışlardır; ancak lisansüstü eğitimlerinde deneyimli öğrenciler daha fazla sorumluluk aldıklarından dolayı stratejiyle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirmişlerdir. Katılımcılar paylaştırılmış liderlik stratejisini düzenli olarak uygulayamamışlardır.Bunun yerine, lisansüstü çalışmalarda kişilik ve önceki deneyimler, ekiplerde görünmez bir liderlik mekanizması oluşturmuştur. Akran değerlendirmesi, içsel motivasyona ve sorumluluğa sahip katılımcılar için etkisiz bir strateji olarak ortaya çıkmıştır. Bulgular, çevrim içi işbirlikçi öğrenme ortamlarının düzenlenmesi için uygulayıcılara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Online collaborative learning theory promotes knowledge building of the learners through exchanging ideas, conflicting with each other, and converging. Working together in teams has been an increasingly implemented strategy in online learning environments to construct knowledge. However, members of the groups encounter various problems in their teamwork experiences. For this reason, using effective teamwork strategies fostered by the instructors has been a need for nourishing online learning environments. For the present case study, seven different teamwork strategies were chosen from the literature. An online graduate course at a private university in Turkey was selected as a case to understand learners' perceptions and reveal insights into their experiences. Data collected from learner interviews, document analysis, and observations showed that participants had varying insights for different teamwork strategies. However, working with the same team members throughout the semester increased team trust and promoted a sense of belonging to the teams. Participants felt pleased with the grouping strategy based on working hours and styles; however, experienced learners in their graduate studies stated their dissatisfaction regarding the strategy. The participants could not systematically implement distributed leadership. Instead, personality and prior experiences in graduate studies built an invisible leadership in the teams. Peer Assessment was found to be an ineffective strategy for the participants who have the inner motivation and responsibility. Findings display some insights for practitioners in online collaborative learning settings to improve the experience.