Yeni mezun hemşirelerde gerçeklik şoku, kişi-iş uyumu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examinition of the relationship between reality shock, person-job complience and intention to leave in NEW graduated nurses
- Tez No: 755318
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı yeni mezun hemşirelerin gerçeklik şoku, kişi- iş uyumu ve işten ayrılma niyetini belirleyerek, bunları etkileyen etmenlerin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili içinde yer alan bir şehir hastanesi ve bir üniversite hastanesinde 0-24 ay arasında mesleki deneyimi olan yeni mezun hemşireler oluşturmuştur. Araştırmaya 398 yeni mezun hemşire katılmıştır. Araştırmada hemşirelerin kişisel ve mesleki özelliklerini belirlemeye yönelik 11 maddeden oluşan soru formu ve gerçeklik şoku ölçeği, kişi-iş uyumu ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %88,9'u şehir hastanesinde çalışmakta olup % 76,9'u lisans düzeyinde öğrenime sahiptir. Yeni mezun hemşirelerin %80,2'si uyum eğitimi alırken, %39,4'ü mentor hemşire ile çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the factors affecting the reality shock, person-work harmony and intention to leave work of newly graduated nurses and to reveal the factors affecting them. The sample of the study was composed of newly graduated nurses who have professional experience between Dec-24 months in a City Hospital and a University Hospital located in Istanbul province. 398 newly graduated nurses participated in the study. In the research, data were collected using a question form consisting of 11 items and a reality shock scale, a person-job compatibility scale, and a quit intention scale to determine the personal and professional characteristics of nurses. 88.9% of nurses work at the City Hospital, and 76.9% have a bachelor's degree. 80.2% of newly graduated nurses have received orientation training, while 39.4% have worked with a mentor nurse.