Kentsel katı atık yönetimi: Denizli örneği
  1. Tez No: 75532
  2. Yazar: ALPER ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TORÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Kentlerin yönetiminde karşılaşılan en önemli çevresel problemlerden biri olan katı atıklar, sadece kentte yaşayan insanların ve çevrenin sağlığını tehdit etmekle kalmayıp kent bütçesinden önemli bir kısmın da bu problemin üstesinden gelinmesi için harcanmasına neden olmakta, ancak düzensiz bir şekilde yapıldığından dolayı yapılan harcama ile orantılı olmayan bir hizmet verilmektedir. Katı atık yönetiminde esas olan, atığın üretiminden nihai bertarafına kadar düzenlenmesi ve nihai depolamaya en az miktarda atığın ulaşmasıdır. Bu, özellikle depolama maliyetlerinin yüksek olduğu yerler için geçerli olmasının yanında atığı azaltmak için yapılan faaliyetlerden değerli atıkların toplanması ve geri kazanılması ile hem hammadde hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Atık miktarının azalması ile, katı atık yönetim maliyetinin yüklü bir kesimini tutan taşıma maliyeti de azaltılmış olacaktır. Atığı üreten kitlenin şehirde yaşayan insanlar olduğu gerçeği dikkate alınarak, sağlıklı şekilde yürüyen bir katı atık yönetimi için halkın bu olaya ilgisi, bakış açısı ve halkın sosyal ve ekonomik durumunun atık miktarı ve bileşimi üzerindeki etkileri bilinmeli ve alınacak kararlar halkı gözardı etmeden onun işini kolaylaştırmak ve sisteme gönüllü olarak katılımının sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu tezin esasını oluşturan Denizli kenti katı atık yönetimi ile ilgili temel bilgiler, 1997 - 1998 yıllarında yürütülen Denizli Katı Atık Yatırımları Fizibilite Proje - Feasibility Studie Investitionsvorhaben Abfallwirtschaft Denizli çalışması çerçevesinde gerçekleştirilen incelemelerden derlenmiştir. Bu projenin ana amacı halkın sosyo-ekonomik durumunu gözardı etmeden çevre ve insan sağlığına en uygun atık yönetim sisteminin kurulmasıdır. Bu tezin ana amacı ise, Denizli örneğinden yola çıkarak, Türkiye özelinde çevreye duyarlı bir kentsel katı atık yönetiminin nasıl olması gerektiğinin belirlenmesidir. Çalışma çerçevesinde, yönetim sisteminin yapısının belirlenmesinde esas alınacak faktör olan katı atıktan elde edilebilecek maddi kazancın ne olacağının belirlenmesi için, mevcut bilgiler yanında, modeller de kullanılmış ve yeni bir atık yönetim sisteminin kurulabilmesi için yol gösterici olması tasarlanan veriler bulunmaya çalışılmıştır. Yapılan hesaplama ve incelemeler sonunda da, Denizli ve Denizli ölçeğindeki diğer şehirler için, bir kentsel katı atık yönetim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY URBAN SOLID WASTE MANAGEMENT: DENİZLİ CASE Management of solid waste in cities, is a serious problem if irrelevant management strategies are applied and will result in insufficient collection and hygienic conditions despite the high portion of the budged of the city is spent for this reason. Therefore reorganisation of the solid waste services, done generally by municipalities in cities will be essential to suit the health conditions of the residents, to improve the conditions of the environment and to reduce the solid waste management expenditures. In Turkey, as in many other countries, solid waste is a serious health hazard due to insufficient or irrelevant services. Collection tours of the waste may be incapable or may not cover the whole city especially areas where the urban poor is living; disposal of the waste is done at open dump sites where no vital sanitation precautions have been taken to decrease the environmental impacts of these refuse dumps. The aim of this thesis is to find out the relevant management options for Turkey in which the waste amount and content is different from the industrialised countries in some points where very strict environmental regulations govern. Since the trend in the management aspects, local problems should be solved locally, as said in Agenda 21 formed after Rio summit in 1992, solutions for the solid waste problem will be done achieve participation of the public to the management system and to evaluate their opinion to improve the conditions. The case of Denizli is used as a starting point to constitute a management strategy for specifically relevant to the conditions of Turkey. Denizli is chosen while a comprehensive solid waste management feasibility study was conducted during the year 1997 by an international consortium constitutes by German and local experts over the solid waste management aspects. The first step of the study was to bring the actual conditions of the solid waste management into light. The waste production rate is assumed as 400 kg/capita/year by the municipal authorities that is considered very high for a city which has a population of approximately 300.000. Therefore actual waste amount had to be determined. A waste weighing survey conducted for one week. All trucks collecting waste had weighed. The results of this survey and comparison of the waste production rates for different Turkish cities can be seen in the figures below. XIFigure 1 Daily Collected Waste in Denizli in Summer Season The waste amount found from this survey is weekly 1166 tons. Since the survey has done in summer season it has to be verified for winter season. The unit waste production is 200 kg/capita/year for a population of 305.000. The annual waste production rate is assumed as 260 kg/capita/year considers also the winter waste amount. According to the Municipal Cleansing Department, the collection tour number is increased 50 percent in winter time due to high fraction of ash produced during urban heating. 60 « 50 £ 40 £ 30 M 20 10 0 d> a & & âfr ^ ^ 4^ ^ / ^ 40 mm 10 8 O O s (cm) junoıov sur, nSP"^ XV»o o o o ?