Tek ebeveynli ailede çocuk ve çocukluk algısı: Antalya'daki kadın ebeveynler üzerine nitel bir çalışma
Child and perception of chilhood in a single parent family: A qualitative study on female parents in Antalya
- Tez No: 755340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HİÇDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Toplumun çocuğa yüklediği anlam, çocuğun aile içinde konumlanışı konjokntürel etkilere bağlı olarak zaman içerisinde değişmiş ve dönüşmüştür. Çocuğun aile içerisinde, özellikle tek ebeveynli ailelerde ebeveyni tarafından algılanış biçimi, çocukluk sürecinin algılanma biçimi ve çocuk-ebeveyn ilişkisinin değerlendirilmesi toplumda ilerleyen süreçlerde aile ve çocukluk kavramı hakkında ne gibi değişim ve dönüşümlerin yaşanacağı hususunda oldukça önemlidir. Tek ebeveyn olarak çifte dezavantaj yaşayan kadının bu süreçte çocukluk algısının, çocuk-ebeveyn ilişkisinin incelenmesi hem çocukluk hem de kadın çalışmalarına katkı sağlama açısından oldukça önem arz etmektedir. Tek ebeveyn olan kadınların çocukluk algısı ve çocuk-ebeveyn ilişkisinin incelenmesinin hedeflendiği bu tezde, Antalya ilinde tek ebeveyn olan 15 kadın ile görüşülmüştür. Nitel çalışma yapılmış olup yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The meaning attributed to the child by the society and the position of the child in the family have changed and transformed over time depending on the conjunctural effects. The way the child is perceived in the family, especially by the parents in single-parent families, the perception of the childhood process and the evaluation of the child-parent relationship are very important in terms of what kind of changes and transformations will be experienced about the concept of family and childhood in the future processes in society. Examining the perception of childhood and the child-parent relationship of the woman, who has a double disadvantage as a single parent, is very important in terms of contributing to both childhood and women's studies. In this thesis, which aims to examine the perception of childhood and the child-parent relationship of single-parent women, 15 single-parent women in Antalya were interviewed. Qualitative study was conducted and semi-structured interview technique was applied.