Kaynak tekniğinde sayısal uygulamalar ve bir uzman sistem örneği
- Tez No: 75536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Malzeme bilimi ve kaynak tekniğinde, matematiksel modellemenin ve sayısal çözümlerin önemi giderek artmaya başlamıştır. Öncelikle, geleneksel ihtisas alanlarına, bilgisayar teknolojisinin sokulması, modern malzemenin ve işletme teknolojisinin gelişmesine, önemli derecede katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, malzeme biliminde ve kaynak tekniğinde, ampirik metodların, bunun yanısıra, özel ve ayrı uzmanlık gerektiren deneysel metodların, fiziksel örneklere uygun olarak, sayısal çözümlerle nasıl kullanılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma sekiz bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde ; metalsel bağlantıların % 60-70 ' nin kaynak tekniğiyle imal edildiği bu durumun da kaynak yönteminin ekonomik olması açısından da önem kazandığı anlatılmıştır. ikinci bölümde ; malzeme bilimi, kaynak tekniği ve bilgisayar tekniği denilen üç mesleki alandaki gelişmeler, geleneksel uzmanlık alanlarına bilgisayar teknolojisinin sokulmasıyla, modern malzemenin ve işletme teknolojisinin geliştiği, CAD-CAM yardımıyla uzaktan kumandalı kaynak robotlarının geliştirildiği, kopyalama imkanlarının artırıldığı, hesaplama maliyetlerinin yılda % 30 oranında azaltıldığı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ; bir fizikçinin, bir kimyacının veya bir mühendisin bir ürünü, fiziksel model, sayısal uygulamalardan veya matematiksel modellerden faydalanarak ortaya çıkardığı, matematiksel modellemede bilgisayar kullanımının gerekli olduğu, başarılı bir model hazırlanmasında, sistem analizi ile ilgili tecrübenin, ayrıntılı mesleki bilginin ve iyi bir araştırmacı olmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkarılmakta olduğu açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde ; kaynak tekniğindeki problemlerin karmaşıklığının sebeplerinin neler olabileceği, bütün kaynaklı malzemelerde ısı bölgesinin araştırmaların temelini oluşturduğu, soğuma hızının mikro yapı oluşumunu ve mekanik özellikleri etkilediği, açıklanmıştır. -x_Beşinci bölümde ; kaynak tekniğindeki çok yönlü elektronik bilgi işlemin uygulanabileceği, ilave metallerin seçimi için ana malzemenin, kaynak metodunun, dikkate alınması gerektiği açıklanmıştır. Altıncı bölümde ; uzmanlık alanlarındaki uzmanların kararlarının uzun yılların deneyim birikimine dayandığı, uzmanlar karar alırken veri bankalarına danıştığı, uzman sisteminde bilginin önemli bir yer teşkil ettiği incelenmeye çalışılmıştır. Yedinci bölümde ; farklı çeliklerin ark kaynağı için bir uzman sistemin geliştirildiği, hazırlanan bu uzman sistemin iç yapının başlangıçta bilinmesini sağladığı açıklanmıştır. Sekizinci bölümde ; farklı çeliklerin kaynağında karşılaşılabilecek problemler olabileceği, bu problemlerinde uzman sistem ile önceden tesbit edilerek çözülebileceği incelenmiştir. -xı-
Özet (Çeviri)
SUMMARY NUMERICAL APPLICATIONS IN WELDING TECHNOLOGY AND AN EXPERT SYSTEM Mathematical modeling and numerical application are getting more important in material science in welding technique. Technology developments are easily observed with material science, welding and computer techniques. First of all, adding computer technology in the traditional expertness areas is going to give an important supplement in the development of the modern material and management technology. In this thesis, it is studied that how empirical methods and special experimental methods are going to be used with numerical applicaions in according to physical examples. This thesis consists of eight parts. In the first part During the manufacturing the materials are used according to production and other conditions. While materials are manufacturing as a part of structure plastics shaping, welding, soldering, surface processing, heating process etc... are needed. With all these processes hardness, strength, fatigue, corrosion properties change. % 70 of the metallic connections are obtained by welding. This shows that The welding method should be technical as well as economical. Also the knowledge of the changes that the structure will be exposed to the material technique information important too. Further more the heating process information is needed.Consequently, in welding technique processes ; empirical and expert systems, experimental control which requires expirees and physical examples might be applied. -xi i-