Demokrat Parti Döneminde Bayburt (1950-1960)
The Era of Democrat Party in Bayburt (1950-1960)
- Tez No: 755368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Celal Bayar,Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü tarafından 7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti 21 Temmuz 1946 seçimlerine katılmasıyla beraber, Türkiye'de ilk kez çok partili hayata geçilmiştir. 1950 genel seçimlerini ezici bir oy farkı ile kazanan Demokrat Parti Türkiye Cumhuriyeti tarihinde on yıl (1950-1960) sürecek olan yeni bir dönemin mimarı olmuştur. Türkiye'nin her anlamda değişip dönüştüğü bu dönemde Gümüşhane iline bağlı Bayburt ilçesinde; mevcut siyasi yapı, kurulan partiler ve bu partilerin faaliyetleri,seçimler, halkın siyasal katılımı,idari ve sosyal yapı,eğitim ve ekonomi gibi konular geniş bir bakış açısı ve bilimsel araştırma yöntemleri kullanılarak ortaya konulmaya çalışılacaktır. Türkiye'de Demokrat Parti Dönemi ile ilgili literatür incelendiğinde pek çok çalışma yapıldığı görülmüştür. Ancak Demokrat Parti Dönemi Bayburt incelendiğinde yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Yapılacak olan bu çalışma ile önemli bir boşluk doldurulmuş olup, daha sonra bu dönem ile ilgili yapılacak araştırmalara temel oluşturacaktır. Bu çalışma için gerekli arşiv malzemesi taranarak, tarih yazımında bilimsel araştırma, yöntem ve teknikleri kullanılarak yaklaşık bir yıllık bir zaman zarfında bitirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Celal Bayar, Adnan Menderes, established on January 7, 1946 by Fuat Koprulu and Refik Koraltan along with the Democratic Party to participate in the July 21, 1946 elections, the first multiparty life has been passed in Turkey. Winning the 1950 general election with an overwhelming vote difference between the Democratic Party in the history of the Republic of Turkey ten years (1950-1960) was the architect of a new era that will last. Turkey in every sense during this period in the province of Bayburt, Gumushane district changed the rotation; The current political structure, the established parties and the activities of these parties, elections, political participation of the people, administrative and social structure, education and economy will be tried to be revealed by using a wide perspective and scientific research methods. In reviewing the literature about the Democratic Party Period in Turkey it has been seen in many studies. However, when Bayburt is examined during the Democratic Party Period, there is almost no work done. An important gap has been filled with this study to be carried out, and will form the basis for future researches regarding this period. It is planned that the archive material required for this study will be scanned and completed in about a year by using scientific research, methods and techniques in historiography.