Second language socialisation experiences of turkish EFL teachers: A narrative inquiry with an autoethnographic component
Türk EFL öğretmenlerinin ikinci dil sosyalleşme deneyimleri: Otoetnografik bileşenli anlatı araştırması
  1. Tez No: 755367
  2. Yazar: İSA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. UFUK KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda görev yapan, biri araştırmacının kendisi olmak üzere, altı farklı İngilizce öğretmeninin üniversite eğitimi öncesinde, sırasında ve sonrasında dil öğrenme deneyimlerini nasıl gördüklerini ve bu görüşlerin öğretmenlik kariyerlerine nasıl tezahür ettiğini ikinci dil sosyalleşmesini teorik bir mercek olarak kullanarak araştırmıştır. Çalışmadaki nitel veriler, her bir katılımcının tuttuğu günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bu görüşmeler her bir günlüğün ardından gerçekleştirilmiştir ve görüşmelerde tematik olarak analiz edilen günlükler esas alınmıştır. Bulgular, katılımcılarda üniversite eğitiminden önce ikinci dil sosyalleşmesinin gerçekleşmediğini ve ilgili uygulama topluluklarının bulunmadığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, katılımcılar, dil öğrenme deneyimlerini en iyi ihtimalle üniversiteye kadar vasat olarak görmüşlerdir. Üniversite öğrenimleri sırasında, üniversite öncesi ikinci dil sosyalleşmesi eksikliğini azaltmak için akademik söylem sosyalleşmesi ve ilgili uygulama topluluklarıyla tanıştırılmışlardır. Ayrıca, katılımcıların üniversite öğrenimi sonrasında dil öğrenme deneyimlerinin yalnızca İngilizce öğretme yöntemlerini değil, aynı zamanda bu dili öğretmeye yönelik inançlarını da etkilediği bu çalışmanın bulguları arasındadır. Bu çalışma ile Yabancı Dil Olarak İngilizce alanını geliştirmekte ve dil öğrenme deneyimleri konusundaki farkındalığı artırmakta kullanılabilecek pedagojik çıkarımlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how six different EFL teachers from Turkey (one being the researcher) working at a preparatory school of a foundation university in İstanbul viewed their language learning experiences before, during, and after university, and how these views were manifested in their teaching careers. While doing so, second language socialisation theory was utilised as a theoretical lens. Being a qualitative study, data were collected over two main tools throughout the study: journal entries and semi-structured interviews. Each participant was asked to write three journal entries and do three consecutive semi-structured interviews. The journal entries were analysed for themes and used as the basis for the consecutive interviews. The findings revealed that second language socialisation and related communities of practice were absent before university for the participants. In addition, the participants viewed their language learning experiences as mediocre at best until university. During university, they were introduced to academic discourse socialisation and related communities of practice to mitigate the lack of previous second language socialisation. Moreover, after university, as part of the participants' career, it was found that participants' language learning experiences affected not only how they taught but also their beliefs in teaching English. The findings of the study provided pedagogical implications to improve the field of EFL and raise awareness on language learning experiences.