4-6 yaş dönemi çocuklarının değerler eğitiminde dini müzik
Religious music in the values education of children between 4 to 6 years
  1. Tez No: 755373
  2. Yazar: YASEMİN AŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ZİNNUR KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Diyanet işleri başkanlığı tarafından 2013 yılında pilot bölgelerde başlatılan, gösterilen ilgi ve talep doğrultusunda son yıllarda tüm Türkiye'de yaygın hale gelen 4-6 yaş kurslarında, çocuklara hem Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kazanımların bulunduğu okul öncesi eğitimi hem de dini ve manevi kazanımları içeren değerler eğitimi verilmektedir. Genelde tüm çocuklara özelde ise 4-6 yaş grubu çocuklarına bu değerlerin kazandırılması için çeşitli destekleyici yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında çocuklara öğrenmeyi daha eğlenceli kılacak ve öğrenilen bilgilerin kalıcı hale gelmesini sağlayacak uygulamalardan biri de müzikli eğitim öğretim faaliyetleridir. Çalışmamızda, çocukların manevi değerleri benimsemesi üzerinde müziğin olumlu etkisini ortaya koymak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 4-6 year old Qur'an courses, which were started in pilot regions by the Presidency of Religious Affairs in 2013 and have become widespread in recent years in line with the interest and demand shown, children are given both pre-school education with the achievements of the Ministry of National Education and values education including religious and spiritual gains. Various supportive methods are used in order to gain these values to all children in general, and especially to children aged 4-6. Among these methods, one of the applications that will make learning more fun for children and make the learned information permanent is musical educational activities. In our study, it is aimed to reveal the positive effect of music on children's adoption of spiritual values.