Critical discourse analysis of an online classroom: Gender and negotiation of power
Çevrimiçi bir sınıfın eleştirel söylem analizi: Cinsiyet ve güç müzakeri
- Tez No: 755374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut karma yöntem çalışması, eş zamanlı bir çevrimiçi dil dersinde cinsiyetlerin gücü müzakere etme yollarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, bir hazırlık okulu çevrimiçi EFL sınıfındaki öğrencilerin kendi aralarında ve öğretmenleriyle aralarında kullandıkları cinsiyetle ilgili dil gücü müzakere stratejilerini araştırmaktadır. Bu çalışmanın ana çerçevesi, eleştirel söylem analizlerinden biri olan eleştirel sınıf söylem analizidir. Çevrimiçi ders gözlemlerinden, öğrencilerle ve öğretmenle yapılan görüşmelerden ve alan notlarından elde edilen veriler, eleştirel bir etnografi yaklaşımı kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Veriler nicel olarak da analiz edilmiş ve tanımlayıcı istatistikler ve frekanslar şeklinde destekleyici bir dizi bulgu olarak sunulmuştur. Bulgular, çalışma grubundaki erkeklerin öğrenme alanına iki boyutta hâkim olduğunu ortaya koydu: ses/konuşma alanı ve sohbet kutusu. Kadınlar yalnızca video alanında baskındı ve çevrimiçi derslerde erkek öğrencilere göre yaklaşık üç kat daha az aktifti. Öğretmenler ve öğrenciler arasında cinsiyete dayalı herhangi bir güç çatışmasına rastlanmamıştır. Bir CDA araştırması olan bu çalışma, eşzamanlı çevrimiçi dil öğrenme sınıflarında öğrenciler ve öğretmenler arasında cinsiyete dayalı güç müzakeresi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışma, öğrenme sürecinin tüm katılımcıları için eşit öğrenme fırsatlarına giden yolu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current mixed methods study is aimed to explore the ways genders negotiate power in a synchronous online language lesson. This paper explores the gender-related language power negotiation strategies the students at the preparatory school online EFL classroom use among themselves and their teachers. The main framework of this study is one of the critical discourse analyses – critical classroom discourse analysis. The data from online lesson observations, interviews with the students and the teacher, and field notes were collected and analyzed using a critical ethnography approach. The data were analyzed quantitatively as well and presented as a supporting set of findings in the form of descriptive statistics and frequencies. The findings revealed that in this particular group of students males dominated the learning space in two dimensions: the audio space and the chat box. Females only dominate in video space and are approximately three times less active than male students during the online lessons. There were not discovered any gender-related power conflicts between the teachers and the students. Being a CDA research, this study aims to raise the awareness of gender-related power negotiation among the students and teachers in synchronous online language learning classrooms. The current study paves the way to equal learning opportunities for all the participants of the learning process.