Predicting and creating new needs and functions ofproducts and services with the help of neuroeconomics
Nöroekonomi yardımında ürün ve hizmetlerin yeni ihtiyaç ve fonksiyonlarının tahmin edilmesi ve yaratılması
- Tez No: 755385
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şimdiye kadar, ekonomik teori, duyguların karar verme üzerindeki etkisini sistematik olarak kapsamamıştır. Bununla birlikte, sinirbilim, ekonomik teoride varsayıldığı gibi, karar vermenin, disiplinler arası bir bilimin ortaya çıktığı“Nöroekonomi”nin önceki duygusal işlemesine bağlı olduğunu gösterir. Bu disiplin yeni olmasına rağmen, iktisat teorisine bazı temel katkılarda bulunmuştur. Bu araştırma, bu yeni“nöroekonomi”teriminin yeni ürünler veya hizmetler yaratma ve mevcut olanların ihtiyaçlarını ve işlevlerini geliştirme sürecini nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Buna bağlı olarak, bu süreçlerdeki etkisini keşfetmek için, ürün geliştirme ve müşteri hizmetleri alanlarında deneyim sahibi kişilerle yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, ilgili bazı çalışmaların içerik analizi ve nöroekonomi ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Nöroekonominin yardımıyla yeni ürün/hizmet geliştirme sürecindeki uygulama alanları, müşterilerin bu sürece ne ölçüde dahil olduğu ve kuruluşların müşterilerine karşı rol ve sorumluluklarının anlaşılması dahil olmak üzere araştırıldı. Bulgular, hedeflenen araştırma örneği Filistin'in, kavramın kendisi kendi kuruluşlarında uygulanmasına rağmen, terimi anlamada sorunlarla karşılaştığını göstermektedir. Bu anlayış eksikliği, kavramın yeniliğine, sınırlı finansal kaynaklara ve çalışanlar arasındaki uzmanlık eksikliğine bağlanıyor.
Özet (Çeviri)
Till now, economic theory has not systematically been incorporated the influence of emotions on decision-making. However, neuroscience indicates that decision-making, as presumed in economic theory, depends on prior emotional processing where an interdisciplinary science has emerged“Neuroeconomics.”Although this discipline is new, it has made some fundamental contributions to economic theory. This research aims to explore how this new term“neuroeconomics”influences the process of creating new products or services and developing the needs and functions of existing ones. Correspondingly, to discover its impact within these processes, structured and semi-structured interviews were conducted with individuals who have experience in product development and customer service fields, along with content analysis of some related studies and research about neuroeconomics. Areas of practice in the process of new product/service development with the help of neuroeconomics were explored, including the extent to which customers are involved within this process and understanding the roles and responsibilities of the organizations toward their customers. The findings indicate that the targeted research sample“Palestine”faces problems with understanding the term although the concept itself is being applied within their organizations. This lack of understanding is attributed to the novelty of the concept, limited financial resources, and a lack of expertise among employees.